Istotne jest, aby ogrodzenie było estetyczne i dopasowane do pozostałych elementów działki. Jednak przede wszystkim musi chronić ją przed wizytą nieproszonych gości oraz dawać poczucie bezpieczeństwa i osobistej swobody. W końcu dom to miejsce, w którym spędzamy większość czasu. By ogrodzenie skutecznie chroniło nas przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz, powinno spełniać kilka kryteriów.
Jakie ogrodzenie to bezpieczne ogrodzenie?
Wybór ogrodzenia to niełatwe zadanie. Zwłaszcza kiedy ma ono spełniać kilka funkcji jednocześnie. Ogrodzenie powinno chronić posesję przed włamywaczami, dzikimi zwierzętami czy wzrokiem wścibskich sąsiadów. Trudno tu o wybór idealny, niemniej jednak przy jego zakupie warto zadbać o to, by był jak najbezpieczniejszy. Jakie ogrodzenie domu uznawane jest za bezpieczne?
O odpowiedniej wysokości
Ogrodzenie to konstrukcja, która musi zabezpieczać dom i pozostałe budynki na działce przed włamywaczami. By niechciani intruzi nie byli w stanie przedostać się przez płot na posesję, jego wysokość powinna przekraczać 1,5 metra. Wysokie panele uniemożliwiają przeskoczenie ogrodzenia. W związku z tym, aby potencjalni rabusie mogli dostać się przez nie na posesję, musieliby użyć dodatkowych narzędzi. Niski płot zachęca do wizyty nie tylko złodziei, ale także dzikie zwierzęta. Kiedy ogrodzenie jest względnie niskie, na działkę mogą bez problemu dostać choćby skoczne sarny.
Bez poziomych kształtowników
Wysokie ogrodzenie nie zawsze chroni posesję przed włamywaczami. Nawet dwumetrowy płot nie jest zabezpieczeniem, kiedy jego kształtowniki zamocowane są w znacznym rozstawie. Kiedy sztachety ułożone są horyzontalnie, konstrukcja ogrodzenia przypomina drabinę. Przejście na drugą stronę tak zbudowanego płotu, nie sprawi trudności doświadczonemu złodziejowi. Aby zapobiec wizytom nieproszonych gości, wybierzmy palisady o kształtownikach ułożonych pionowo. Co w sytuacji, gdy panele tego typu nam się nie podobają? Możemy zdecydować się na tak zwane ogrodzenie żaluzyjne. Poszczególne sztachety są w nim ułożone poziomo, ale bardzo ciasno i pod kątem, co znacznie utrudnia wspinaczkę.
Stabilne
Klimat ostatnio dynamicznie się zmienia. Coraz częściej mamy do czynienia z wyładowaniami atmosferycznymi i silnymi wichurami, które mogą uszkodzić nie tylko drzewa, ale także budynki. Mocno posadowiona konstrukcja pozwoli po części wyhamować wiatr, zabezpieczając przed nim elementy wyposażenia ogrodu. Przed czynnikami atmosferycznymi świetnie chroni ogrodzenie gabionowe. Zwłaszcza jeśli jego poszczególne kosze posiadają zabetonowane lub kotwione słupy stabilizujące.
Z podmurówką
Dzikie zwierzęta mogą dostać się na posesję nie tylko poprzez przeskoczenie płotu, ale także jego podkopanie. By bezpańskie psy, koty i lisy nie były w stanie przedostać się na naszą działkę, warto zainwestować w ogrodzenie z tak zwaną podmurówką. Konstrukcja uniemożliwiająca podkop to konieczność, zwłaszcza jeśli mieszkamy na wsi. Podmurówka i fundament są ważnymi elementami ogrodzenia również ze względu na to, że dobrze je stabilizują i zabezpieczają przed zniszczeniem. Dzięki nim płot nie jest narażony na wrastanie roślinności i oddziaływanie wilgoci.
Zabezpieczone przed korozją
Bez względu na to, z jakich materiałów zbudowany jest płot, trzeba zabezpieczyć go przed zniszczeniem. Nawet wysoki i pełny nie będzie stanowił wystarczającej ochrony, kiedy z biegiem czasu zacznie ulegać degradacji. Ogrodzenia drewniane koniecznie należy pokryć specjalistycznymi preparatami zabezpieczającymi. Wszelkie elementy metalowe powinny zostać ocynkowane. Aby ustrzec panele przed korozją warto dodatkowo pokryć je farbą proszkową. Ogrodzenie musi dawać nam poczucie bezpieczeństwa. Przy jego wyborze trzeba więc stawiać na materiały najwyższej jakości.