Ogrodzenie gabionowe. Sprawdź, dlaczego warto wybrać gabiony!

Wycena

PALISADA.PL

ul. Grafitowa 1a

55-010 Radwanice

k/Wrocławia

+48 71 311 72 91

 

Nowy dom to nie tylko wnętrze budynku, odpowiednio urządzone pokoje, wybrany sposób ocieplenia i pojemny garaż. Dom to też wszystko, co znajduje się wokół – roślinność, chodniki, podjazdy i ogrodzenie. Biorąc pod uwagę to ostatnie, wybór powinien być naprawdę dobrze przemyślany. Obecnie na rynku jest dużo rodzajów ogrodzenia, które często różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Wybierając rodzaj płotu, z pewnością warto rozważyć coraz popularniejsze rozwiązanie, jakim jest ogrodzenie gabionowe.

Czym jest gabion?

Ogrodzenie gabionowe (znane powszechnie jako gabiony) to innowacyjny sposób ogrodzenia posiadłości. Popularne jest nie tylko wśród użytkowników prywatnych, ale też przedsiębiorstw ceniących sobie estetykę, jakość wykonania i praktyczność rozwiązania kwestii płotów otaczających budynek i działkę. Ogrodzenia gabionowe to specjalna krata ogrodzeniowa wypełniona kamieniem, szkłem bądź innym podobnym materiałem.

Gabiony są coraz popularniejszą formą ogrodzeń. Pozwalają na sporą dozę zmian konstrukcyjnych, są stabilne i z powodzeniem zastępują tradycyjny mur. Ogrodzenia gabionowe, choć w Polsce stanowią nowość, są już w wielu krajach bardzo znane i cenione. Od wielu lat stosuje się je na zachodzie i południu Europy.

Kosz gabionowy jest trwały i solidny, a wypełniony materiał skutecznie wypełnia funkcję ochronną i zabezpieczającą. Ogrodzenie gabionowe ma kształt prostopadłościanu (choć są też inne możliwości) i składa się z kilku komór, które można łączyć ze sobą według uznania. Moduły łączy się w różne konstrukcje i pozwala wykorzystać gabion na różnych płaszczyznach – od dekoracji w domach, przez zewnętrzne, działkowe murki, aż po ciężkie i bardzo trwałe ogrodzenia posesji. Nie jest to konstrukcja nowa – architekci wykorzystują ją od dawna, ale dziś staje się prawdziwym krzykiem mody.

Zalety i wady gabionu

Konstrukcje i ogrodzenia gabionowe mają oczywiście swoje zalety i wady. Zacznijmy na początku od tych pierwszych. Ogromną zaletą ogrodzenia tego typu jest jego niepowtarzalność. Zapewniają ją dwie kwestie – pierwszą jest modułowość ogrodzenia, które można złożyć według indywidualnych planów. Druga to położenie materiału wypełniającego, które nigdy nie będzie takie samo. Już sam wybór typu materiału pozwala nam lepiej skomponować ogrodzenie z działką i wykończeniem budynku.

Drugą niewątpliwą zaletą jest tłumienie zewnętrznych hałasów. To wielki plus tego rozwiązania. Właściciele posesji nie muszą się martwić już o intymność na swoim podwórku, a ewentualne dźwięki z zewnątrz nie będą na pewno tak uciążliwe. Ogrodzenie gabionowe jest też bezpieczne i trwałe – jego przejście, zniszczenie czy przebicie jest bardzo trudne. Co więcej, gabiony, podobnie jak klasyczny mur, zasłaniają posesję i zapewniają maksimum prywatności.

Jakie wady mają ogrodzenia gabionowe? Wadą jest z pewnością to, że niektóre kruszywo przeznaczone do wykończenia ogrodzeń gabionowych jest drogie. Nie zawsze daje to możliwość pełnego manewru na przeznaczonej do ogrodzenia działce. Ewentualne uszkodzenie kawałka ogrodzenia powoduje też kosztowne naprawy i możliwą „ucieczkę” materiału budującego płot. Warto jednak zaznaczyć, że wady gabionu nie powinny przesłonić jego niewątpliwych zalet.

A jak jest z ceną?

Ceny ogrodzeń gabionowych są stosunkowo niskie, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie cechy płotów tego typu. Obecnie na rynku można też zauważyć spore rozbieżności, jeśli chodzi o koszty. Wynikają one z kilku czynników. Pierwszym, najważniejszym, jest rodzaj budulca przeznaczonego do wypełnienia. Większość materiałów jest lekka i ogólnie dostępna, więc ich ceny nie są wygórowane. Co więcej, można w tym celu np. wykorzystać kruszywo dostępne po budowie domu. Kolejną kwestią decydującą o cenie jest też przeznaczone do otoczenia płotem podłoże, konstrukcja, jaką wybrano do szkieletu, jej kształt i ewentualny kolor. Różna jest też sama sztywność szkieletowych siatek. Kalkulując koszty ogrodzenia, warto mieć na uwadze, że koszt transportu, montażu i konserwacji jest w tym przypadku stosunkowo niewielki.