2

Stabilne ogrodzenie to przede wszystkim ochrona działki przed wejściem nieproszonych gości, ale także ważny element dekoracyjny. By wyglądało ono estetycznie, musi odpowiednio komponować się z pozostałymi elementami działki. To jaki kolor przęseł czy paneli będzie pasował do naszej posiadłości, zależy od wielu czynników. Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze kolorystyki ogrodzenia?

Kolor ogrodzenia a styl domu

Ogrodzenie i dom to dwa najważniejsze elementy posiadłości. W związku z tym muszą do siebie pasować. Jak dobrać kolor ogrodzenia do stylu domu? Poniżej kilka podpowiedzi.

Styl rustykalny – posiadłości w wiejskim stylu urzekają swoją prostotą. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich wybudowanie. Naturalne materiały i pastelowe kolory to elementy charakteryzujące swojski klimat. Do domu w stylu rustykalnym świetnie będzie pasować ogrodzenie w kolorach drewna i ziemi. Ciepłe brązy, oliwkowa zieleń czy beże idealnie będą komponować się z drewnianymi elementami domu.

Styl minimalistyczny – niektórzy czują się dobrze tylko i wyłącznie w surowych wnętrzach. Dużo przestrzeni i mało dodatków to najważniejsze cechy minimalizmu. By ogrodzenie pasowało do charakteru domu, należy pomalować je na neutralny kolor. Najlepiej sprawdzą się odcienie szarości (antracytowy czy grafitowy) oraz czerń. Co istotne, ogrodzenie w stylu minimalistycznym powinno być jednolite.

Styl skandynawski – moda na białe dodatki i naturalne elementy wciąż trwa. Z tego względu coraz więcej domów projektuje się i urządza w stylu skandynawskim. By ogrodzenia pasowało do charakteru posiadłości, warto nadać mu naturalny kolor. Idealnym wyborem będzie przede wszystkim biel, a także beż i delikatny błękit. Styl skandynawski lubi kontrasty. W związku z tym, do jasnego ogrodzenia idealnie pasować będą czarne lub granatowe podmurówki.

Styl klasyczny – klasyka we wnętrzu jest ponadczasowa. Stonowane kolory i wysublimowane dodatki zdobią niejedną posiadłość. Ogrodzenie, które ma pasować do domu w stylu klasycznym, powinno być pokaźne. Jego kolor nie musi być jednolity, ale całość powinna ze sobą współgrać. Do klasyki pasują wszelkiego rodzaju odcienie brązu. Panele w kolorze ciemnego orzecha i mlecznej czekolady będą bezpiecznym wyborem. By ogrodzenie nabrało nietuzinkowego charakteru, można nadać mu kolor ciemnej wiśni czy eleganckiego mahoniu.

Ogrodzenie powinno być dopasowane do pozostałych elementów działki

Trzeba pamiętać o tym, że posiadłość to nie tylko dom, ale także to, co go otacza. By wszystkie elementy działki komponowały się ze sobą, warto zadbać o to, by miały wspólny akcent. Wykorzystanie takich samych materiałów do budowy domu, ogrodzenia i altanki nie zawsze jest możliwe. Wszystkie te składniki można jednak połączyć w jedną spójną całość dzięki zastosowaniu konkretnej palety barw. Elementy, które powinny ze sobą współgrać to nie tylko mała i duża architektura, ale i podjazdy oraz oczko wodne.

Kiedy do aranżacji działki wykorzystane zostały naturalne materiały takie jak kamień, ogrodzenie powinno mieć kolor szary lub biały. Do jego budowy można wykorzystać gabiony, które do kamiennych podjazdów i ścieżek będą pasować najlepiej. Kiedy na działce królują elementy wykonane z kostki brukowej w różnych kolorach, ogrodzenie również powinno być nieco mniej stonowane. Do podjazdów z czerwonej kostki warto dobrać płot w kolorze mahoniu lub wiśni. Do bruku w odcieniach brązu, pasują ogrodzenia w kolorze drewna i czerni. Z kolei z podjazdem wykonanym z kostki w kolorze grafitowym harmonizować będzie płot w kolorze ciemnej szarości.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się