2

Mogłoby się wydawać, że budowa ogrodzenia nie jest niczym skomplikowanym. Wszystko zależy jednak od tego, jak jesteśmy do niej przygotowani. By ogrodzenie po kilku latach nie wymagało remontu, jego projekt należy dokładnie przemyśleć. Szczególnie że każda modernizacja to kosztowne przedsięwzięcie. Jak się za to zabrać, żeby efekt był strzałem w dziesiątkę? Od czego zacząć?

Projekt ogrodzenia – od czego zacząć?

Projektowanie to kluczowa kwestia przy planowaniu ogrodzenia. Aczkolwiek, jeszcze przed etapem projektu warto wybrać się do odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego, aby upewnić się, czy plan zagospodarowania przestrzennego nie będzie istotnie zmieniał się przez najbliższe lata. Bywa tak, że droga, przy której zlokalizowana jest działka, może ulec zmianie kategorii. Kiedy z gminnej staje się powiatową, wymagany odstęp płotu od pasa drogowego jest większy. Wtedy też, mieszkańcy danej ulicy muszą przesunąć swoje ogrodzenie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Podobnie, kiedy przy drodze planowana jest budowa chodnika dla pieszych. Dlatego, jeśli nasze ogrodzenie ma podlegać szczególnym warunkom posadowienia należy ten fakt zgłosić organom samorządu terytorialnego.

Po załatwieniu wszelkich formalności, pora zabrać się za pomiary i projekt. Jeżeli nigdy wcześniej nie projektowaliśmy płotu samodzielnie, warto zlecić tę pracę fachowcom. Profesjonalne firmy wykonają go w pakiecie razem z pomiarem działki oraz transportem i montażem gotowego ogrodzenia. Przed podjęciem decyzji o tym, jak ostatecznie ma wyglądać ogrodzenie, poprośmy o przeprowadzenie wizualizacji komputerowej. Dzięki niej dużo łatwiej zdecydować się na konkretną kolorystykę czy wzór poszczególnych paneli. Osobie, która będzie wykonywała projekt ogrodzenia, wspomnijmy o wszelkich wątpliwościach. Profesjonalista powinien znać odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania.

Wybór bramy i furtki

Podczas projektowania ogrodzenia, warto zwrócić szczególną uwagę na umiejscowienie bramy oraz furtki. Przemyślmy to, w którym miejscu podjazd będzie najlepiej spełniał swoją funkcję i dowiedzmy się, czy w planie działki nie ma wyznaczonego innego miejsca na wjazd do posesji. Jeśli chcemy posiadać dwie bramy lub zmienić lokalizację dotychczasowej, powinniśmy złożyć wniosek o przeniesienie miejsca zjazdu do zarządcy drogi.

Kiedy kwestie usytuowania bramy są już ustalone, pora zabrać się za względy estetyczne. O pomoc w wyborze typu i modelu bramy warto poprosić firmę, która będzie wykonywała projekt całego ogrodzenia. Po dokonaniu niezbędnych pomiarów i rozmowie z klientem specjaliści doradzą, jaki typ bramy sprawdzi się w danym przypadku najlepiej. Przy wyborze należy oczywiście uwzględnić kwestie związane z finansami i wielkością działki. Ciekawym rozwiązaniem są bramy czteroskrzydłowe, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, a jednoczenie nie ograniczają wjazdu samochodem.

Projekt… i co dalej?

Ogrodzenie często ma za zadanie nie tylko chronić działkę, ale także ją zdobić. To, jak mają wyglądać poszczególne panele i brama wjazdowa jest więc bardzo ważną kwestią. Wybierając konkretny model ogrodzenia, zwracajmy uwagę na jego wygląd, ale również jakość wykonania. Nieodpowiednio zabezpieczone panele czy palisady będą cieszyć oko tylko przez kilka sezonów. Aby ogrodzenie służyło przez długie lata, zadbajmy o to, by poszczególne jego elementy miały właściwe zabezpieczenia antykorozyjne.

Po etapie projektowania i doboru materiałów przychodzi czas na złożenie zamówienia, a następnie proces produkcyjny finalnie zwieńczony montażem. Łączenie ze sobą przęseł o dużych rozmiarach to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli oczekujemy perfekcji w wykonaniu. Kwestie związane z montażem warto więc zostawić profesjonalistom, którzy dysponują specjalistycznym osprzętem. Należy wspomnieć, że w wielu przypadkach przy zamówieniu elementów ogrodzenia, na dodatkowe usługi można otrzymać spore zniżki.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się