2

Nawet jeżeli nie planowałeś postawienia płotu na swojej działce, zgodnie z przepisami na czas budowy domu musisz ją ogrodzić. W przeciwnym razie możesz otrzymać karę pieniężną w wysokości nawet kilkuset złotych. Montaż ogrodzenia tymczasowego nie wymaga zgłoszenia, pod warunkiem, że jego wysokość będzie docelowo przekraczać 2,2 metra. Pracami montażowymi możesz zająć się sam i to jeszcze zanim otrzymasz pozwolenie na budowę, co pozwoli zaoszczędzić ci czas i pieniądze.

Ogrodzenie budowy a przepisy

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, teren objęty budową, musi zostać ogrodzony, w taki sposób, aby nie mogły wejść na niego nieupoważnienie osoby. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić przynajmniej 1,5 metra, a jego konstrukcja musi być stabilna po to, żeby nie zagrażać bezpieczeństwu osób znajdujących się w jego okolicy. Co ważne, według przepisów, w przypadku gdy ogrodzenie terenu budowy nie jest możliwe, jego granice należy oznaczyć za pomocą tablic ostrzegawczych.

Na czas budowy czy na lata?

Zabezpieczenie terenu budowy to spory wydatek, zwłaszcza jeśli ogrodzenie ma posłużyć latami. Część osób jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych decyduje się na montaż dekoracyjnych paneli czy palisad, które są uwzględnione w ostatecznym projekcie obiektu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Koparki, betonowozy oraz pojazdy ciężarowe muszą mieć swobodny wjazd na plac budowy – najlepiej z kilku stron, aby móc dostarczyć niezbędne materiały, jak najbliżej miejsca wykonywania prac.

Palisady czy gabiony znacznie utrudniają manewrowanie pojazdem, a na dodatek przy ograniczonej widoczności mogą zostać uszkodzone. Na czas budowy lepiej jest zamontować ogrodzenie tymczasowe, szczególnie jeżeli działka jest niewielka. Montaż siatki ogrodzeniowej czy kratowych paneli nie trwa długo i na dodatek nie wymaga specjalnych umiejętności. Jeśli chcesz obniżyć koszty związane z zabezpieczeniem terenu budowy, możesz zająć się nim samodzielnie. Aby zaoszczędzić, może np. wypożyczyć panele, zamiast je kupować.

Jakie ogrodzenie będzie najlepsze?

Do zabezpieczenia placu budowy świetnie nadają się panele oraz siatka. Ogrodzenia panelowe są solidne, a jednocześnie niezwykle proste w montażu. Poszczególne panele nie muszą być wkopywane, a jedynie osadzane na betonowych stopach, przez co ich stawianie zazwyczaj nie trwa dłużej niż jeden dzień. W razie potrzeby, ogrodzenie łatwo można przesunąć (np. przed przyjazdem dużego pojazdu).

Panele występują w wersji ażurowej i pełnej, natomiast do zabezpieczenia budowy domu z pewnością wystarczą te pierwsze. Jeśli przewidywany czas prac budowlanych nie jest długi, zdecyduj się na wypożyczenie ogrodzenia. W przypadku, gdy budowa ma zająć więcej czasu, bardziej opłacalne może okazać się kupno i późniejsze odsprzedanie paneli. Jeśli nie zależy ci na szybkości montażu, a na dodatek chcesz zabezpieczyć plac niskim kosztem, na obrzeżach działki rozciągnij siatkę. Nawet jeśli wybierasz najtańsze materiały, postaraj się odpowiednio zamontować ogrodzenie, aby wytrzymało do czasu zakończenia prac ekipy budowlanej.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Ogrodzenie placu budowy, musi spełniać normy bezpieczeństwa. Przede wszystkim jego poszczególne elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla ludzi ani zwierząt. Zrezygnuj z ostro zakończonych słupków. Zadbaj również o to, aby z konstrukcji ogrodzenia nie wystawały druty ani inne elementy, którymi można się zranić. Płot, nawet tymczasowy, musi być stabilny. Jeśli decydujesz się na montaż siatki ogrodzeniowej, słupki koniecznie wkop głęboko, a najlepiej zabetonuj.

Jeśli wolisz ogrodzić plac budowy ażurowymi panelami, wybierz takie, które będą mieć ciężkie stopy betonowe. W przeciwnym razie przy dużym wietrze ogrodzenie będzie się chwiać, a nawet przewracać. W przypadku, gdy nie masz garażu do przechowywania sprzętów i materiałów budowlanych zdecyduj się na ogrodzenie, które będzie miało powyżej 1,5 metra. Koniecznie zainwestuj też w kłódki, które będą chronić działkę przed wizytą włamywaczy na czas twojej nieobecności.

Ze względu na obowiązujące przepisy, zabezpieczenie terenu na czas budowy to konieczność. Pamiętaj jednak, że solidne ogrodzenie uchroni cię nie tylko przed mandatem, ale także przed złodziejami i dewastacją twojej własności.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się