3

Ponieważ działki rekreacyjne są najczęściej zlokalizowane z dala od domów, ich właściciele powinni zainwestować w solidne ogrodzenie. Wytrzymały płot chroni teren przed dzikimi zwierzętami, a także przed obcymi. Jeśli posiadasz działkę, na montaż ogrodzenia zdecyduj się jak najszybciej. W przeciwnym razie nie uchronisz jej przed wizytą nieproszonych gości. Zastanawiasz się, jak i czym ogrodzić działkę rekreacyjną? Poniżej kilka ciekawych propozycji i istotnych wskazówek.

Jakie ogrodzenie na działkę rekreacyjną?

Ogrodzenie działki rekreacyjnej stanowi najlepszą ochronę przed włamywaczami i dzikimi zwierzętami, dlatego też musi być solidne. Masywne płoty z drewna lub kamieni są stosunkowo drogie, jednak można zastąpić je tańszymi panelami, które również świetnie spełniają swoje zadanie. Jeśli planujesz grodzić działkę, podczas wyboru rodzaju ogrodzenia zastanów się nad tym, ile pieniędzy możesz na nie przeznaczyć, a także, czy jesteś w stanie wygospodarować czas na jego montaż.

Ogrodzenie panelowe – estetyka i trwałość

Jedną z najczęściej wybieranych opcji na ogrodzenie działki rekreacyjnej są panele. Ich montaż wymaga wbetonowania lub głębokiego wkopania słupków, więc jest dość czasochłonny. Praca się jednak opłaca – gotowe ogrodzenie panelowe jest bardzo wytrzymałe, a na dodatek wygląda bardzo estetycznie. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu możesz osadzić panele na ozdobnej podmurówce. Betonowe płyty oprócz funkcji dekoracyjnej spełniają funkcję ochronną – dzięki nim na działkę nie dostanie się bezpański pies ani inne zwierzę. Ciekawym rozwiązaniem na ogrodzenie działki rekreacyjnej są gabiony. Metalowe kosze po wypełnieniu bazaltem czy łupkiem granitowym, wyglądają nowocześnie, a do tego są odporne nawet na dużą zwierzynę i silny wiatr.

Ogrodzenie przemysłowe – tańsza alternatywa

Jeśli dekoracyjne panele ogrodzeniowe przekraczają twój budżet, pomyśl o założeniu ogrodzenia przemysłowego. Jego cena jest dużo niższa, a wykonanie równie solidne. Proste palisady wykonane z pionowych profili pośród roślinności wyglądają równie dobrze, jak te z dodatkowymi zdobieniami. Z kolei panele wykonane z ocynkowanych drutów dodatkowo powleczonych powłoką poliestrową, nie ograniczają widoczności działki i sprawiają, że dociera do niej duża ilość światła. Jeśli chcesz, żeby ogrodzenie wyglądało ładniej, osadź je na ozdobnej podmurówce prefabrykowanej lub na fundamencie z klinkieru. Dla lepszego efektu wzdłuż paneli możesz także posadzić żywopłot lub tuje. Warto dodać, że ze względu na niską cenę i wytrzymałość ogrodzenie przemysłowe to idealne rozwiązanie do otoczenia działki o dużych rozmiarach.

Ogrodzenie z siatki – tanie i pracochłonne

Jeśli chcesz ogrodzić działkę niskim kosztem, możesz zdecydować się na założenie siatki. Musisz jednak liczyć się z tym, że jest to czasochłonne. Aby siatka była w stanie chronić posesję, musi zostać solidnie położona, a to wymaga wykonania fundamentów lub podmurówki, osadzenia słupków, a także montażu elementów naprężających. Nieodpowiednio naciągnięte ogrodzenie wygląda nieestetycznie, a po kilku miesiącach wymaga poprawek. Aby ich uniknąć, warto poprosić o pomoc drugą osobę, dzięki której naprężanie siatki będzie dużo łatwiejsze.

Dla ładniejszego efektu do słupków ogrodzeniowych możesz dokupić zakończenia, przez niektórych nazywane daszkami. Dzięki nim całe ogrodzenie będzie prezentowało się o wiele lepiej, a na dodatek zostanie ochronione przed deszczem. Podobnie jak panele czy gabiony, siatkę możesz osadzić na ozdobnej podmurówce. Betonowa płyta sprawi, że ogrodzenie będzie wyglądać ładniej, a na dodatek będzie bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Całoroczne bezpieczeństwo

Ogrodzenie powinno być estetyczne, jednak przede wszystkim powinno charakteryzować je bezpieczeństwo. Wybierając panele lub siatkę, koniecznie zwróć uwagę na jakość ich wykonania. Ogrodzenie musi chronić twoją działkę przez cały rok, z tego względu powinno być odporne na zmiany pogody. Aby pod wpływem deszczu i śniegu płot nie uległ przedwczesnej korozji, zadbaj o jego impregnację. Na wilgoć i zmiany temperatury odporne są panele, które podczas procesu produkcji zostały ocynkowane i pomalowane proszkowo, a także siatki powleczone powłoką poliestrową. Ogrodzenie ma za zadanie chronić posesję. Jeśli na działkę nie zaglądasz zbyt często, postaw na wysokie panele z ostrymi zakończeniami, dzięki którym podczas twojej nieobecności nie wejdzie na nią nieproszony gość.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się