3

Jeśli chcesz obniżyć koszt wykonania ogrodzenia z siatki, jego montażem możesz zająć się samodzielnie. Przy odpowiednim przygotowaniu, montaż siatki ogrodzeniowej nie powinien zająć ci dużo czasu, chociaż pamiętaj, że nie warto się spieszyć. Jeśli nie poświęcisz kilku dni na wyschnięcie podmurówki lub fundamentów, te z czasem będą się kruszyć, co w ostateczności może doprowadzić do osłabienia słupków. Jak samodzielnie zamontować siatkę ogrodzeniową, aby służyła przez lata?

Montaż siatki – co będzie Ci potrzebne?

Po dokładnym wymierzeniu działki, pora na zrobienie listy zakupów. Na pierwszej pozycji musi znaleźć się siatka ogrodzeniowa. Aby ogrodzenie służyło przez długie lata, warto zdecydować się na taką, która została ocynkowana oraz pokryta dodatkowo otuliną z PCV. Do zamontowania siatki ogrodzeniowej niezbędne są słupki, które stabilizują całą konstrukcję. Poszczególne elementy osadza się co 2,5 metra. W zależności od kształtu i wielkości ogrodzenia możesz potrzebować słupków początkowych, narożnych oraz pośrednich. Do ich montażu przyda ci się zaprawa betonowa (najlepiej szybkowiążąca), a także szalunki. Aby w trwały i estetyczny sposób przymocować do słupków siatkę, potrzebne są napinacze, pręty sprężające oraz drut naciągowy i mocujący. Nie możesz zapomnieć o zakupie śrub z oczkiem czy części pomocniczych – niewielkie elementy są niezwykle istotne podczas prac montażowych, podobnie jak klucz do przekręcania śrub napinających.

Jak zrobić ogrodzenie z siatki krok po kroku?

Samodzielne wykonanie ogrodzenia z siatki to świetny sposób na zmniejszenie kosztów całego przedsięwzięcia. Pamiętaj jednak, że przy niektórych pracach niezbędna jest pomoc drugiej osoby (np. podczas poziomowania słupków lub naciągania siatki). Przed rozpoczęciem montażu ogrodzenia siatkowego warto zrobić projekt, który znacznie ułatwi dalsze prace. Rysunek nie musi być profesjonalny, ale dobrze by było, żeby obrazował najważniejsze elementy ogrodzenia i planowane między nimi odległości. Kiedy projekt i materiały są już gotowe, pora zacząć prace montażowe.

Przygotowanie podłoża

Montaż ogrodzenia z siatki składa się z kilku istotnych etapów – pierwszy z nich polega na odpowiednim przygotowaniu podłoża. Wszystkie miejsca, w których ma znaleźć się siatka, muszą zostać wykarczowane. Nawet niewielkie krzewy utrudniają, a niekiedy nawet uniemożliwiają prawidłowe naciągnięcie siatki. Z kolei stare korzenie przeszkadzają w wykonaniu podmurówki czy fundamentów. Z miejsca planowanego ogrodzenia oprócz roślinności powinieneś usunąć duże kamienie, a także inne pozostałości po starym ogrodzeniu.

Osadzanie słupków

Kiedy działka jest już przygotowana do zamontowania ogrodzenia, możesz zająć się osadzeniem słupków. Jeśli wcześniej zrobiłeś projekt, w miejscach wyznaczonych na słupki wykop dołki, a jeśli nie, prace zacznij od dokładnego rozplanowania tych elementów. Aby całe ogrodzenie było stabilne, gotowe otwory pod słupy powinny mieć około 1 metra głębokości i 30 centymetrów szerokości.

Jeśli chcesz osadzić siatkę na podmurówce, powinieneś wykonać również wykopy pod fundamenty (te nie muszą być aż tak głębokie). Kiedy wszystkie otwory są gotowe, możesz wylać do nich beton, jeśli jednak ci się nie spieszy, uprzednio wykonaj jeszcze szalunki (możesz wykorzystać do tego np. stare palety). Następnie w wyznaczonych dołkach osadź i wypionuj słupki. W narożnikach koniecznie zamontuj dodatkowe słupy podporowe, dzięki którym całe ogrodzenie będzie bardziej stabilne.

Montaż elementów naciągowych

Aby ogrodzenie wyglądało estetycznie i było solidne, musi zostać odpowiednio naciągnięte. Z tego względu po wyschnięciu fundamentów do słupków należy zamontować opaski wyposażone w oczko i śrubę, do których następnie przymocowuje się druty naciągowe. Najlepszy efekt uzyskuje się, gdy elementy te umieszczone są na trzech wysokościach (na górze, środku i dole). Dla stabilności całej konstrukcji na słupkach początkowych oraz narożnych warto także zamontować napinacze i pionowe pręty sprężające. Później wystarczy już usytuować i naciągnąć drut poprzez przekręcanie śrub napinających.

Naciąganie siatki ogrodzeniowej

Ostatni etap montażu ogrodzenia, czyli naciąganie siatki należy rozpocząć od słupków początkowych. W pierwszej kolejności siatkę trzeba przełożyć przez pręt naciągowy, po czym całość założyć na uprzednio zamontowane śruby z oczkami. Później należy ją stopniowo rozwijać i przymocowywać po kolei do każdego słupka, pamiętając o tym, aby ciągle była naprężona. Na koniec siatkę wystarczy przymocować do drutu naciągowego.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się