3

Śmietniki warto ustawić blisko płotu w taki sposób, aby w dni ich odbioru nie trzeba było wystawiać koszy. Czynność ta jest uciążliwa, a na dodatek łatwo o niej zapomnieć. Jeśli dopiero stawiasz ogrodzenie, zastanów się nad tym, gdzie ustawić kontenery. Koniecznie kieruj się kilkoma zasadami – dostęp do śmietników musi być łatwy, jednak jednocześnie warto zadbać o to, żeby kontenery były jak najmniej widoczne. Ponadto, śmietniki nie mogą znajdować się zbyt blisko domu. Poniżej pomysły na to, gdzie umieścić kontenery, aby ich użytkowanie było wygodne, a działka wciąż wyglądała estetycznie.

Praktyczna wnęka w ogrodzeniu

Nie ma co ukrywać – śmietniki nie stanowią ozdoby posesji. Wręcz przeciwnie. Postawione na widoku dają poczucie bałaganu. Na szczęście istnieje kilka patentów na to, aby sprytnie je ukryć. Jeśli masz tylko taką możliwość, koniecznie zrób miejsce na śmietnik w ogrodzeniu. W ten sposób ułatwisz życie sobie, a także pracownikom firmy wywożącej śmieci. Jeśli wnęka wykonana jest z tych samych materiałów co ogrodzenie, szybko zapomnisz, do czego ma służyć. Konstrukcję najlepiej umieścić w okolicach furtki. W ten sposób będzie ci łatwiej wyrzucać śmieci po drodze do sklepu czy pracy.

Budując wnękę na śmietnik, należy pamiętać, że ta powinna mieć dwie furtki – jedną od strony posesji, a drugą od strony pasa drogowego. Aby zapewnić odpowiedni komfort, bramki muszą mieć szerokość przynajmniej 80 cm. Przed wyborem furtki, koniecznie zmierz, jak szerokie są śmietniki, a także inne przedmioty, które będziesz trzymać we wnęce. Dla spokoju twojego i twoich bliskich zainwestuj w bramki zamykane na klucz.

Wielkość wnęki zależy od tego, czy chcesz przechowywać w niej tylko śmietniki, czy może także narzędzia oraz inne akcesoria ogrodowe. Podczas tworzenia projektu wiaty, weź pod uwagę także to, ile osób będzie z niej korzystało, a także czy w przyszłości nie będzie stało w niej więcej kontenerów niż obecnie. Rozmiary wnęki muszą być na tyle duże, aby można było swobodne podejść do każdego ze śmietnika oraz wygodnie go przesunąć.

Ostatnią kwestią, jeśli chodzi o wnękę na śmietnik jest wykończenie. Wiata najlepiej wygląda, kiedy jest zbudowana z tych samych materiałów, co płot. Jeśli budujesz ogrodzenie gabionowe, koniecznie postaw na wiatę wykonaną z kamienia. Niemniej jednak, liczą się tu nie tylko względy estetyczne, ale i praktyczne. Ściany wewnątrz wnęki warto pokryć zmywalną farbą lub płytkami. W ten sposób łatwo będzie je umyć, co z kolei zapobiegnie zagnieżdżaniu się pod wiatą nieproszonych gości.

Estetyczna altanka

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na to, aby obok furtki postawić wnękę na śmietnik, postaw na niewielką altankę. Konstrukcja będzie wyglądać świetnie, gdy ustawisz ją w rogu ogrodzenia od frontowej strony posesji. Jeśli chciałbyś, aby altanka była mniej widoczna, bramę wjazdową i furtkę umieść nieco głębiej niż pozostałe elementy ogrodzenia. Jeśli chodzi o projekt altanki, koniecznie pamiętaj o tym, aby miała solidny daszek. W ten sposób, śmietniki nie będą narażone na zalewanie. Żeby było ci wygodnie podczas manewrowania kontenerami, posadzka wewnątrz altanki powinna zostać wykonana z betonu lub dobrze zabezpieczonego drewna.

Altanki są teraz niezwykle modne. Zwłaszcza te wykonane w angielskim stylu. Kto powiedział, że miejsce, w którym będziesz przechowywać śmietniki, musi być brzydkie i ponure? Jeśli do budowy altanki wybierzesz ażurowe panele o niewielkich otworach, na pierwszy rzut oka w ogóle nie będzie widać, że stoją w niej kontenery. Żeby ukryć śmietniki jeszcze lepiej, przy ściankach konstrukcji możesz posadzić ozdobne pnącza, np. bluszcz.

Kamuflaż to jest to!

Budowa wnęki czy altanki to rewelacyjne rozwiązanie na śmietnik przy ogrodzeniu. Jednak czy istnieje jakiś tańszy sposób na ukrycie kontenerów? Tak naprawdę wystarczy postawić je wzdłuż ogrodzenia i posadzić wokół rośliny. Efekt będzie satysfakcjonujący, jeśli ogrodzenie na wysokości śmietników będzie pełne, ponieważ od strony pasa drogowego w ogóle nie będzie ich widać.

Kontenery warto obsadzić wysokimi krzewami. Tuje czy bukszpany sprawią, że te będą niemalże niewidoczne. Na pewno sprawdzą się też trawy ozdobne, które ostatnio coraz częściej zdobią polskie ogrody. Jeśli posadzisz rośliny tak, że będą tworzyć gęsty szpaler, dodatkowo osłonisz się przed sąsiadami. Pamiętaj tylko, że z jednej strony musisz zostawić miejsce na to, by móc swobodnie przejść ze śmietnikami.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się