2

Montaż ogrodzenia na zboczu to spore wyzwanie. Zwłaszcza jeśli całość ma wyglądać estetycznie. Część osób przed wykonaniem płotu decyduje się na równanie terenu. Jednak czy warto? Istnieje wiele innych rozwiązań na to, aby ogrodzenie na skarpie było ładne i solidne. Wystarczy tylko trochę zaangażowania i czasu. Chciałbyś wykonać ogrodzenie na nierównym terenie, ale nie wiesz, jak masz to zrobić? Poniżej kilka naszych wskazówek.

Duża pochyłość terenu – co zrobić?

Działka zlokalizowana na pochyłym terenie może przysporzyć wiele kłopotów. Niemniej jednak przed budową ogrodzenia nie warto zbyt silnie ingerować w jej naturalne ukształtowanie. Zanim rozpoczniesz prace związane z montażem płotu, możesz delikatnie zniwelować nierówności tak, aby skarpa nie miała zbyt wielu wzniesień. W ten sposób ogrodzenie będzie wyglądać dużo lepiej.

Do niedawna na pochyłych terenach najczęściej montowano siatkę ogrodzeniową. Jednak, jeżeli ogrodzenie z siatki nie jest dla ciebie wystarczającym zabezpieczeniem oraz odpowiednio przygotujesz teren, spokojnie możesz zdecydować się na ogrodzenie panelowe, palisadowe lub gabionowe. Solidny płot z paneli zapewni tobie i twoim bliskim maksimum bezpieczeństwa, a także będzie wyglądał o niebo lepiej niż płot z siatki ogrodzeniowej. Pamiętaj o tym, że bez względu na ukształtowanie terenu, ogrodzenie musi spełniać pewne warunki.

Ogrodzenie panelowe na skarpie – czy to możliwe?

Jak się okazuje ogrodzenie panelowe na skarpie to świetne rozwiązanie. Oczywiście, montaż paneli na nierównym terenie jest dość skomplikowany i czasochłonny, jednak praca się opłaca. Ogrodzenie wykonane z paneli aluminiowych wygląda bardzo estetycznie. Tym bardziej, jeśli jego kolor i wzór pasuje do pozostałych elementów działki. Zakup paneli to idealna inwestycja, zwłaszcza jeśli chcesz, żeby ogrodzenie twojej posiadłości było solidne i wytrzymałe na warunki atmosferyczne.

W zależności od ukształtowania terenu działki możesz zdecydować się na montaż ogrodzenia w sposób równoległy lub kaskadowy. Jeżeli chcesz, żeby płot był poprowadzony zgodnie z pochyłością zbocza, postaw na panele dopasowywane do kąta jego nachylenia. Zakładając panele zgodnie z techniką montażu równoległego, otrzymasz efekt nierównomiernego stopniowania. Jeśli jesteś perfekcjonistą i wolisz, żeby ogrodzenie wyglądało bardziej estetycznie, zdecyduj się na obniżanie każdego przęsła o taką samą wysokość. Montaż paneli ogrodzeniowych w sposób kaskadowy jest pracochłonny, ale pozwala na lepsze dopasowanie do ukształtowania terenu.

Ogrodzenie na nierównym terenie – od czego zacząć montaż?

Bez względu na wybrany rodzaj ogrodzenia, przed rozpoczęciem prac montażowych koniecznie musisz sprawdzić, w jakim stanie jest grunt. Zbocze, na którym ma powstać płot, musi być stabilne. Jeśli istnieje ryzyko osunięcia się skarpy, powinieneś ją wzmocnić. W przeciwnym razie na skutek intensywnego deszczu czy wiatru ogrodzenie może ulec zniszczeniu.

Dopiero kiedy przygotujesz grunt, zabierz się za wyznaczenie granic oraz miejsc, w których należy osadzić słupki. Pamiętaj, że bez względu na ukształtowanie terenu, słupki muszą zostać zamontowane pionowo i w równych odstępach. Stawianie ogrodzenia panelowego na nierównej działce wymaga dużej dokładności. Aby płot był stabilny, słupki osadź w dołkach o głębokości około 1 metra i szerokości 30 centymetrów. Przed betonowaniem warto wykonać szalunki, jednak jest to bardziej czasochłonne rozwiązanie.

Dalsze etapy montażu ogrodzenia zależą od tego, z jakich materiałów chcesz je wykonać. Panele ogrodzeniowe wyglądają najlepiej, kiedy są osadzone na ozdobnej podmurówce. Jeśli chcesz, możesz zamontować je także na wylewce, ale jest to opcja dużo bardziej czasochłonna.

Co z furtką i bramą wjazdową?

Planując budowę ogrodzenia, musisz zastanowić się, w jakim miejscu chcesz zamontować bramę wjazdową oraz furtkę. Ze względu na wygodę użytkowania, teren w okolicach wjazdu i wejścia na działkę powinien zostać wyrównany. Niewielkie wzniesienia możesz spróbować zniwelować samodzielnie. Kiedy jednak, ukształtowanie skarpy jest silnie zróżnicowane, skorzystaj z usług ekipy, która posiada specjalistyczny sprzęt.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się