3

Jeśli planujesz grodzić swoją działkę, koniecznie musisz poznać przepisy, które regulują tę kwestię. Chociaż od niedawna, prawo związane ze stawianiem płotu jest mniej restrykcyjne, warto je poznać, ponieważ za jego naruszenie grozi kara pieniężna, a nawet nakaz demontażu ogrodzenia. Przepisy związane z grodzeniem działki zawarte są w Prawie budowlanym oraz w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na ogrodzenie?

Przed postawieniem ogrodzenia, właściciel działki powinien zorientować się, czy nie potrzebuje odpowiedniego zezwolenia. W przeciwnym razie właściwy organ może zadecydować o konieczności jego demontażu. Zgodnie z prawem budowlanym do administracji architektoniczno-budowlanej należy zgłosić montaż płotu o wysokości powyżej 2,2 metra. Do urzędu należy udać się także w przypadku, gdy planowane ogrodzenie ma dzielić dwa tereny z dużą różnicą wysokości. Co istotne, jeśli planowane ogrodzenie ma mieć postać betonowego muru oporowego, jego budowę należy zgłosić niezależnie od tego, jaką ma mieć wysokość.

W każdym z wymienionych przypadków wszelkie formalności należy załatwiać przynajmniej na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. W przeciwnym razie, organ może nie zdążyć z wystawieniem pozwolenia, co znacznie opóźni prace budowlane. Warto wspomnieć, że jeśli nie stawiasz nowego ogrodzenia, a jedynie remontujesz dotychczasowe, nie musisz zgłaszać przedsięwzięcia do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Co przepisy mówią o wysokości płotu?

Jeśli chodzi o wysokość płotu, musisz pamiętać o tym, że masz obowiązek zgłoszenia jego budowy, kiedy planujesz, że docelowo będzie miał on ponad 2,2 metra. Jeśli chcesz stawiać niskie ogrodzenie palisadowe czy panelowe, nic nie stoi na przeszkodzie. Przepisy zawarte w Prawie budowlanym nie określają minimalnej wysokości płotu grodzącego posesję z zabudową. Wszystko dlatego, że stawianie ogrodzenia jest dobrowolne.

Przepisy ściśle regulują z kolei kwestie związane z wysokością ogrodzenia budowy. Panele oddzielające plac od drogi i sąsiednich działek muszą mieć co najmniej 1,5 metra. Wysokość ogrodzenia liczy się od poziomu gruntu. Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa, każdy właściciel ma obowiązek odgrodzenia placu budowy i to w sposób solidny. Płot, nawet tymczasowy musi być stabilny, tak aby nie zagrażać osobom znajdującym się w jego okolicy. Za naruszenie prawa związanego z grodzeniem placu budowy grozi kara w wysokości nawet kilkuset złotych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Budujesz dom? Pamiętaj o ogrodzeniu, który znajdziesz na naszym blogu.

Przepisy związane z wykończeniem ogrodzenia

Prawo budowlane jasno reguluje kwestie związane z wykończeniem płotu. W końcu ogrodzenie powinno być nie tylko estetyczne, ale i bezpieczne. Stawiając płot, należy zadbać o to, aby nie miał on ostrych elementów:

  • Ogrodzenie nie może zostać wykończone w niebezpieczny sposób, jeśli jego wysokość będzie wynosiła poniżej 1,8 metra.
  • Musisz wiedzieć, że niski płot w żadnym wypadku nie może zostać wykończony drutem kolczastym, ani kawałkami tłuczonego szkła. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo przechodniom, a także dzikim zwierzętom.
  • Zatoczka na kubły musi być odsunięta od granicy posesji o co najmniej 2,2m.

Przed budową ogrodzenia warto zorientować się, czy w danej okolicy nie ma odrębnych przepisów mówiących o tym, jak ma wyglądać ogrodzenie. Zgodnie z Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rada gminy może ustalić w formie uchwały zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury (…) oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Otwieranie furtki i bramy wjazdowej – przepisy

Istotną częścią ogrodzenia jest furtka, a także brama wjazdowa. Przepisy mówią wprost, że te muszą otwierać się tylko i wyłącznie do wewnątrz, czyli na posesję. Ogrodzenie ani żaden jego element pod żadnym pozorem nie może znajdować się poza posiadłością. Jeśli planujesz montaż bramy przesuwnej, musisz wiedzieć, że ani wrota, ani mechanizm nimi sterujący nie mogą być zamontowane dalej niż na granicy działki. Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami minimalna szerokość bramy wjazdowej na posesję z zabudową jednorodzinną powinna wynosić 2,4 metra, natomiast szerokość furtki 0,9 metra.

Stawianie ogrodzenia to spore przedsięwzięcie, dlatego też warto pomyśleć o nim wcześniej. W ten sposób na czas uda się uzyskać wymagane zgody (w przypadku budowy ogrodzenia, wymagającego zgłoszenia). Aby przyspieszyć tempo stawiania płotu, warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy montażowej. Specjaliści nie tylko zajmą się brudną robotą, ale i podpowiedzą jakie ogrodzenie wybrać, aby spełniało wszelkie wymogi prawne.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się