3

Brama wjazdowa to jeden z najważniejszych elementów ogrodzenia, dlatego jej wybór jest tak istotny. Problem stanowi nie tylko dobór modelu, ale i szerokości. O tym, jaka powinna być brama wjazdowa, decyduje wiele czynników. Jeśli planujesz stawiać ogrodzenie i czeka cię przygotowanie jego projektu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Minimalna szerokość bramy wjazdowej

To, jak powinno wyglądać ogrodzenie, w dużej mierze uregulowane jest przepisami prawa. Najważniejsze zasady na ten temat zawarte są w Prawie budowlanym oraz w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z przepisami, minimalna szerokość bramy wjazdowej na posesję z zabudową jednorodzinną powinna wynosić przynajmniej 2,4 metra. Warto też wspomnieć, że minimalna szerokość furtki to 0,9 metra.

Wbrew pozorom, 2,4 metra to wcale nie tak dużo. Jeśli więc masz więcej miejsca, zamontuj szerszą bramę. Kiedy obawiasz się, że jej otwieranie będzie niewygodne, pomyśl o zamontowaniu do niej specjalnego napędu. Pamiętaj tylko, że ten powinien mieć atest, a także spełniać wymagania unijne. Montaż powinien wykonać wykwalifikowany monter, posiadający certyfikat producenta automatyki bramowej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szerokości bramy?

Masz niewielką działkę i trudno Ci wygospodarować miejsce na bramę? Zapewne zdecydujesz się na najwęższą z dostępnych bram. W przypadku, gdy twoja posesja ma jednak większą powierzchnię, koniecznie zdecyduj się na szerszy model.

Jeśli posiadasz podjazd na jeden samochód, optymalnym wyborem będzie brama o szerokości około 3 metrów. Inaczej sprawa wygląda, kiedy masz więcej aut. Aby korzystanie z wjazdu było wygodne i nie sprawiało problemów, rozważ montaż bramy o szerokości przynajmniej 4 metrów. Wtedy też swobodnie będziesz mógł wjechać lub wyjechać z posesji nie zważając na drugi samochód.

Ważne, żeby twoje ogrodzenie było zaprojektowane w taki sposób, aby łatwo było ci wykonywać manewr. Jeśli mieszkasz przy wąskiej drodze, koniecznie powinieneś zamontować szerszą bramę, czyli właśnie taką, która będzie miała minimum 4 metry. W przeciwnym razie trudno będzie ci w nią skręcić. Podobnie sprawa wygląda, kiedy twoje ogrodzenie ma być usytuowane blisko drogi. Zbyt wąskie wrota utrudniałaby odpowiednie ustawienie samochodu podczas skrętu.

W przypadku, kiedy nie masz możliwości montażu szerszej bramy niż 2,4 metra, pomyśl o odsunięciu jej w głąb posesji. Co prawda, zmniejszy to powierzchnię użytkową działki, natomiast znacznie ułatwi manewrowanie samochodem.

Co z estetyką? Z reguły, kiedy działka jest rozległa, a ogrodzenie długie, lepiej wygląda szersza brama. Natomiast, kiedy od strony drogi posesja jest dość wąska, ładniej prezentują się mniejsze wrota.

To, jak będzie prezentować się brama, zależy też od jej rodzaju. Na rynku dostępne są modele jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, a nawet czteroskrzydłowe oraz przesuwne. Jeśli masz niewielką działkę, pomyśl o zamontowaniu wąskiej bramy ogrodzeniowej, która będzie miała jedno skrzydło. Taki zabieg optycznie ją powiększy. Kiedy na podjeździe nie masz zbyt wiele miejsca, wybierz bramę dwuskrzydłową. Do jej otworzenia nie potrzeba aż tyle przestrzeni, co jest bardzo praktyczne.

Z kolei, jeśli posesja jest duża, wybierz szeroką bramę czteroskrzydłową. Po pierwsze to rozwiązanie będzie prezentować się bardzo ładnie, a po drugie będzie się ją wygodnie otwierać (zwłaszcza, jeśli zainwestujesz również w automatykę). Najczęściej montowane są bramy przesuwne, które dzięki swojej konstrukcji nie zabierają żadniej powierzchni podjazdu. Jedynym ograniczeniem w ich montażu jest szerokośc działki. Brama przesuwna całą swoją długością jeździ wzdłóż linii ogrodzenia. Każdą z bram można wykonać w dowolnym rozmiarze, przez co bez problemu dopasujesz ją do projektu ogrodzenia.

Brama wjazdowa na działkę przemysłową

Co w przypadku, jeśli masz w planach budowę ogrodzenia działki przemysłowej? W takiej sytuacji powinieneś zamontować bramę, która będzie miała szerokość przynajmniej 5 metrów. Chodzi tu przede wszystkim o względy bezpieczeństwa.

Kiedy na danym terenie regularnie, w jednym czasie, gromadzi się duża liczba osób, właściciel czy też administrator działki ma obowiązek zapewnienia szybkiej ewakuacji. W tym celu konieczne jest zamontowanie na tyle szerokiej bramy, by można było swobodnie przedostać się przez nią na zewnątrz posesji.

Bramy przemysłowe produkowane są w szerokości do 16 metrów. Tak szerokie wrota świetnie sprawdzają się w przypadku, kiedy na działkę wjeżdżają nie tylko samochody osobowe, ale i samochody ciężarowe. Duża szerokość światła wjazdu zapewnia swobodne manewrowanie również samochodami transportowymi, przez co kierowca nie musi martwić się o uszkodzenie elementu ogrodzenia.

Niestety, z reguły im szersza brama, tym trudniej ją zamontować. Solidne wrota sporo ważą, a na dodatek są nieporęczne. Dlatego do ich montażu warto zatrudnić profesjonalną ekipę.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się