3

Zamierzasz ogrodzić swoją działkę i zastanawiasz się, jak zamontować płot panelowy? Koniecznie przeczytaj nasze wskazówki. Jeśli chcesz, żeby twoje ogrodzenie dobrze się prezentowało, a na dodatek było stabilne, powinieneś trzymać się kilku zasad.

Wybierz panele ogrodzeniowe

Jeśli nie masz jeszcze kupionych paneli ogrodzeniowych, podczas ich wyboru zwróć uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim pamiętaj, że ogrodzenie musi pasować do pozostałych elementów działki. O tym przeczytasz w naszym artykule: Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu?.

Oprócz estetyki ważna jest również trwałość przęseł. Te powinny być zabezpieczone przed korozją. Najlepiej, jeśli wybierzesz panele ocynkowane ogniowo lub ocynkowane i malowane proszkowo. Pamiętaj też, że aby ogrodzenie było stabilne, przęsła nie mogą być wykonane ze zbyt cienkich drutów. Minimum to drut o średnicy 4mm, te cieńsze gną się w dłoni.

Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie, zdecyduj się na panele, które mają na tyle małe oczka, by uniemożliwić wspięcie się i przejście przez ogrodzenie. Standardowe wymiary to 50x200mm. Zwróć też uwagę na sposób montażu przęseł. Dobrym wyborem będą panele montowane do słupów za pomocą śrub nierdzewnych z nakręktą samozrywalną, których później nie można odkręcić.

Przygotuj teren

Jak postawić ogrodzenie panelowe? Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania terenu. Całą linia o szerokości 50cm w której ma znaleźć się ogrodzenie, warto wykarczować. W przeciwnym razie stare korzenie czy krzewy będą przeszkadzać ci w osadzeniu słupków. Z okolic planowanego ogrodzenia oprócz roślinności trzeba usunąć też większe kamienie oraz gruz, który pozostał po starym ogrodzeniu.

Teren pod ogrodzenie powinien zostać wyrównany. Jeśli powierzchnia działki jest stosunkowo równa, nie będziesz miał z tym problemu. Wystarczy, że dokładnie zrównasz ją grabiami. Jeśli jednak masz działkę na skarpie, powinieneś ją wzmocnić. Więcej na temat wykonania ogrodzenia na pochyłym terenie przeczytasz w jednym z naszych artykułów: Jak wykonać ogrodzenie na pochyłym terenie?

Osadź słupki ogrodzeniowe

Po wyrównaniu terenu przychodzi pora na dokładne wymierzenie odległości i umiejscowienie słupków, zarówno tych początkowych, jak i narożnych. Aby ogrodzenie panelowe było stabilne, koniecznie pamiętaj o tym, aby od strony frontowej ustawić słupy węższym bokiem.

Zastanawiasz się, w jakiej odległości powinieneś zamontować panele? Niestety, musisz obliczyć to samodzielnie. W tym celu zmierz odległość pomiędzy ustawionymi słupkami i podziel ją przez długość jednego panelu, uwzględniając słupki i odległość na obejmach. Standardowo jest to 2,57m pomiędzy osiamy słupów. Jeśli okaże się, że nie wszystkie przęsła uda ci się zmieścić w pełnym wymiarze, nic straconego. Możesz dociąć ostatni lub najmniej widoczny panel na odpowiednią długość, lub zmniejszyć odległość między słupkami i skrócić kilka paneli.

To, jak powinieneś zamontować słupki, zależy od tego, czy planujesz wykonać płot panelowy z fundamentem, bez niego czy też z podmurówką prefabrykowaną. W pierwszym przypadku wystarczy, że przytwierdzisz je do betonu przy pomocy kotew. W pozostałych przypadkach pod słupki musisz wykopać dołki. Bez problemu zrobisz to zwykłym szpadlem. Aby całe ogrodzenie było stabilne, dołki powinny mieć przynajmniej 80 cm głębokości i 30 centymetrów szerokości. Jeśli chcesz zamontować podmurówkę, pod nią również powinieneś wykonać wykopy. Tyle tylko, że te nie muszą być aż tak głębokie. Kiedy wszystkie dołki będą już gotowe, możesz osadzić w nich słupki i zalać je betonem.

Zanim zaprawa wyschnie, upewnij się, czy poszczególne elementy są zamontowane względem siebie równo. Najlepiej użyj do tego poziomicy. Jeśli zauważysz lekkie niedociągnięcia, to ostatni moment na to, aby je poprawić.

Zamontuj panele

Jeśli osadzisz już wszystkie słupki, możesz przejść do montażu paneli. W tym celu przygotuj sobie obejmy. Na początku i końcu ogrodzenia zastosuj obejmy startowe, czyli takie, które chwytają tylko jedno przęsło. Do montażu paneli w rogu, sięgnij po obejmy narożne, natomiast do połączenia paneli w linii prostej wykorzystaj obejmy pośrednie. Poszczególne elementy skręć za pomocą zrywalnych nakrętek. To pozwoli zapobiec szybkiemu zdemontowaniu ogrodzenia przez osoby niepożądane.

Jeśli planujesz wykonać ogrodzenie z podmurówką prefabrykowaną, przed montażem paneli musisz wykonać jeszcze kilka rzeczy. Przede wszystkim, na wsporniki wsuń betonowe łączniki lub stalowe ceowniki. Następnie między słupkami umieść betonowe płyty i osadź je w uprzednio przygotowanych wykopach. Kiedy wszystko jest stabilne, możesz zabrać się za montaż przęseł.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się