3

Popularne gabiony to nowoczesny sposób na ogrodzenie posesji, który doskonale komponuje się ze współczesną architekturą miejską. Z gabionów można stworzyć nie tylko efektowny płot, ale również elewacje budynków i elementy małej architektury jak stoły, ławki, murki oraz kwietniki. Podpowiadamy jak zrobić gabion oraz doradzamy czym wypełnić nowoczesne gabiony.

Co to jest gabion?

Gabion można obecnie spotkać wokół wielu posesji, jednak nie każdy wie, co to jest. W praktyce ogrodzenie gabionowe to nowoczesny sposób na oddzielenie posiadłości od ulicy i ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Jego konstrukcja składa się z kraty ogrodzeniowej, która w środku najczęściej wypełniona jest kamieniami. O tym, jakie kamienie wybrać do gabionów odpowiadamy w dalszej części artykułu. Ogrodzenie tego typu cieszy się popularnością zarówno na prywatnych posesjach, jak i na terenach przedsiębiorstw, które stawiają na estetykę i solidne wykonanie.

Ogrodzenia gabionowe są elastyczne i pozwalają na sporą dozę zmian konstrukcyjnych. Jednocześnie gwarantują stabilność, którą można porównać do tradycyjnego muru. Mimo że w Polsce dopiero zaczynają pojawiać się gabiony, to na zachodzie i południu Europy można je spotkać wokół wielu posesji miejskich.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ogrodzenie gabionowe, jednak masz jeszcze pewne wątpliwości, warto zapoznać się z cechami takiego płotu. Kosz gabionowy jest trwały i solidny, a obciążające wypełnienie z kamienia skutecznie spełnia funkcję ochronną i zabezpieczającą. Ogrodzenie gabionowe najczęściej ma kształt prostopadłościanu i składa się z kilku komór, które można dowolnie ze sobą łączyć. To właśnie te niecodzienne i uniwersalne połączenia sprawiają, że gabiony można wykorzystać na wielu płaszczyznach – do dekoracji elewacji domów, tworzenia działkowych murków oraz ciężkich i trwałych ogrodzeń posesji.

Jaka siatka na gabiony?

Zanim odpowiemy sobie jak układać kamień w gabionach, warto najpierw skupić się na samej konstrukcji, czyli siatkach gabionowych dostępnych w wersji plecionej i zgrzewanej. Podczas zakupu siatki warto zwrócić uwagę na jakość połączeń, które mają tendencję do korodowania. Aby tego uniknąć, siatka powinna być zabezpieczona warstwą cynkową. Często stosuje się też dodatkową warstwę PCV, która wykazuje szczególną odporność na korozję.

Ważnym parametrem jest także rozmiar i kształt oczek, który stanowi wyznacznik, jaki kamień wybrać do gabionów. Drobniejsze kruszywo wymaga konstrukcji z niewielkimi oczkami, większe prześwity sprawdzą się natomiast w przypadku dużych kamieni.

Kamień gabionowy – czym wypełnić gabiony?

Gotowa konstrukcja gabionów wymaga odpowiedniego wykończenia. Czym wypełnić gabiony? Najlepiej sprawdza się kamień naturalny łamany i szklany, jednak równie popularna jest ceramika oraz cegły. Gabiony uzupełniane są niekiedy także korą kamienną, żwirem, bazaltem, granitem lub pieńkami drewna. Wybór wypełnienia w znacznej mierze decyduje, ile kosztuje montaż gabionów. Podczas zakupu kamienia zwróć uwagę na dobór surowca, który będzie mrozoodporny i nie będzie nasiąkał wodą.

Ile kamienia potrzeba do gabionu?

Gabion to prostopadłościan, dlatego potrzebną ilość kamienia wyliczysz, określając jego objętość. Należy do tego zastosować wzór:

Wysokość x szerokość x głębokość x 1,7

Mnożnik 1,7 wynika z tego, że objętość kamienia nie jest jego wagą.

Jak układać kamień w gabionach?

Kiedy przygotujesz już konstrukcję gabionu oraz wypełnienie o większej średnicy niż oczka siatki, możesz przystąpić do wypełniania wnętrza. Ważne, aby wybrane wypełnienie jak najściślej do siebie przylegało, co zagwarantuje mu większą wytrzymałość. Dodatkowo bardzo istotne, aby zwrócić uwagę na aspekt wizualny konstrukcji, aby całość prezentowała się estetycznie i zgodnie z wizją inwestora.

Zalety i wady gabionu – gdzie sprawdzą się ogrodzenia gabionowe?

Ogrodzenie gabionowe ma wiele zalet. Przede wszystkim można zaliczyć je do oryginalnych sposobów na płot wokół posesji. Poszczególne moduły konstrukcyjne można zestawiać ze sobą w dowolne kształty, a zastosowany materiał wypełniający zawsze prezentuje się unikatowo. Dlaczego? Stosując nawet takie samo wypełnienie, trudno o identyczne ułożenie kruszywa. Gdzie kupić godne zaufania gabiony? Sprawdź ofertę producenta ogrodzeń Palisada, w której znajdziesz między innymi gabion Zenturo.

Inną zaletą ogrodzeń gabionowych jest tłumienie zewnętrznych hałasów, co sprawdza się zwłaszcza w okolicach ruchliwych dróg, torów kolejowych czy większych osiedli. Takie ogrodzenie oddziela mieszkańców od świata zewnętrznego, gwarantując im prywatność. Gabiony są również wyjątkowo wytrzymałe, dlatego skutecznie dbają o bezpieczeństwo osób i mienia.

Wśród wad gabionów często wymienia się cenę, jeśli inwestor zdecyduje się na drogie wypełnienie. Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe? Wszystko zależy od wybranych materiałów oraz producenta. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że elegancki gabion nie musi kosztować majątku!

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się