3

Brama wjazdowa to ważny element ogrodzenia posesji. Przed jej wyborem warto dokładnie się zastanowić, w jaki sposób powinna ona działać. Na szczególną uwagę zasługują bramy automatyczne, które umożliwiają komfortowy wjazd i wyjazd z domu. Jaki napęd wybrać do bramy skrzydłowej lub przesuwnej, aby cieszyć się w pełni jej funkcjonalnością? Podpowiadamy.

Jaki napęd do bramy przesuwnej?

Jeśli zastanawiasz się jaki automat do bramy przesuwnej sprawdzi się najlepiej w przypadku twojego modelu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Automatyka do bram wymaga dokładnego dopasowania, aby całość działała bez zarzutu i spełniała swoje funkcje.

Pierwszym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest częstotliwość użytkowania, która zadecyduje, jaki siłownik do bramy wybrać. Inne parametry powinien mieć napęd do bramy na terenie prywatnej posesji, a inne w przypadku instytucji i miejsc użytku publicznego. W tym przypadku warto postawić na napęd o dużej mocy, ponieważ częstotliwość użytkowania bramy może tutaj przekraczać nawet 50 cykli na dobę. Większa moc sprawia, że brama działa płynnie i nie zacina się, a napęd jest niezawodny przez długi czas. Przydomowe bramy nie wymagają zastosowania aż tak dużej mocy, ze względu na znacznie mniejsze natężenie użytkowania.

Innymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru napędu do bramy, są jej masa oraz wymiary. Określenie dokładnych wymiarów zazwyczaj nie stanowi żadnego problemu, jednak nieco inaczej wygląda to w przypadku wagi. Szacuje się, że typowa brama przesuwna 4-metrowa waży między 150 a 200 kg. Naturalnie parametry te będą różniły się w zależności od rodzaju wykorzystanego materiału. Przykładowo aluminium będzie zawsze lżejsze od stali. Wszystkie napędy dostępne na rynku oraz dołączone przewody do sterowania bramą i furtką mają podaną przez producenta dopuszczalną wagę bramy. Dodatkowo warto zachować 30-40% zapasu, aby napęd nie działał na swoich maksymalnych możliwościach, co pozwoli wydłużyć czas jego bezawaryjnego funkcjonowania.

 

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej?

Jeśli zastanawiasz się jaka automatyka do bramy dwuskrzydłowej będzie najlepszym wyborem, pod uwagę weź podobne parametry, jak w przypadku bram przesuwnych. Użytkowanie dwóch skrzydeł bramy jest bardziej wymagające, dlatego mechanizm napędowy w tym przypadku będzie bardziej skomplikowany. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie siłowniki do bramy dwuskrzydłowej wybrać, pod uwagę weź:

  • Szerokość bramy – sprawdź, jaka jest maksymalna długość skrzydła, jaką może obsługiwać dany napęd. Dodatkowo warto zawsze postawić na siłowniki o nieco większej mocy.
  • Ciężar skrzydeł – zazwyczaj podawany jest przez producenta bramy, ale warto pamiętać, żeby siłowniki nie pracowały na swoim maksymalnym obciążeniu. Bramy lekkie do 150 kg wymagają siłownika 600 Nm (jednostka określająca moment obrotowy silnika), bramy średnie do 200 kg potrzebują 800 Nm, a ciężkie do 300 kg – 1000 Nm.
  • Sekwencyjne otwieranie bramy – jeśli planujesz regularnie otwierać jedynie jedno skrzydło bramy.
  • Szerokość słupków – aby zainstalować mechanizm, potrzebne są odpowiednie wymiary przekroju słupka, czasami stosuje się również siłowniki podziemne.

 

Jak zamontować siłowniki do bramy?

Aby dowiedzieć się, jak zamontować napęd do bramy skrzydłowej lub przesuwnej, warto zapoznać się z instrukcją załączoną przez producenta, a także przygotować wymagane narzędzia.

Ogólne zasady jak zamontować siłowniki do bramy dwuskrzydłowej prezentują się następująco:

  • Zmierz bramę i słupki, a także zmierz lub odczytaj z instrukcji siłownika wymiary złożonego i rozłożonego urządzenia. Jeśli siłownik nie może wysuwać lub chować się do końca gwintu na śrubie napędowej, należy wziąć to pod uwagę.
  • Przygotuj mocowanie do słupka i przymierz urządzenie.
  • Wyznacz otwory montażowe i wywierć je w słupku lub przyspawaj.
  • Wyznacz miejsce mocowania uchwytu na skrzydle bramy i przymocuj uchwyt.
  • Załóż siłownik i wykonaj ruch testowy.

Ile kosztuje montaż napędu do bramy?

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje podłączenie bramy automatycznej, warto poprosić o wycenę wybranego producenta. Kwota będzie uzależniona od stopnia zaawansowania konstrukcji, jej żywotności, a także wybranej mocy urządzenia. Ceny rynkowe wahają się w przedziale od 400 do nawet 5000 zł. Jednocześnie warto pamiętać, że bez względu na to, ile kosztuje montaż napędu do bramy skrzydłowej lub przesuwnej, nie zawsze warto inwestować w najtańsze rozwiązania. Są one często awaryjne, przez co szybko będą wymagały wymiany. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby poznać najkorzystniejsze rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się