3

Ogrodzenie stanowi nie tylko ochronę działki, ale również jej element dekoracyjny. Dlatego projektując płot, należy wziąć pod uwagę, że musi on współgrać z całą posiadłością. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak dopasować ogrodzenie do stylu domu. Zadanie to z pewnością nie jest łatwe, jednak korzystając z kilku prostych wskazówek, można znacznie usprawnić cały proces.

Styl ogrodzenia – na co możemy się zdecydować?

Zanim wybierzemy kolor, kształt oraz materiał, z którego będzie wykonane ogrodzenie, powinniśmy zastanowić się jaki styl architektoniczny jest nam najbliższy. Jeżeli jesteśmy zwolennikami minimalizmu, form symetrycznych oraz stonowanych kolorów, podczas projektowania płotu postawmy na nowoczesne rozwiązania. Jeżeli natomiast wolimy ozdobne elementy w nieco cieplejszych czy ciemnych kolorach, wybierzmy ogrodzenie w bardziej tradycyjnym stylu.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, by nasze upodobania były spójne z całym projektem posiadłości. Miłośnicy nowoczesnych nieruchomości, mogą zdecydować się na ogrodzenie wykonane z gabionów lub aluminiowych paneli w kolorze grafitowym. W przypadku, gdy nasz dom został wybudowany w stylu klasycznym, postawmy na płot z elementami czerwonej cegły lub drewna. Do jego wykonania warto wykorzystać klinkiery oraz przęsła malowane proszkowo imitujące strukturę drewna, które sprawią, że gotowe ogrodzenie będzie niepowtarzalne.

Oprócz stylistyki płotu niezwykle ważna jest także jego wysokość. Właścicielom niewielkich posesji odradza się wybór ogrodzenia powyżej 1,8 metra – mała działka wygląda dużo lepiej, gdy grodzona jest niskimi panelami z elementami ażurowymi.

Ogrodzenie dopasowane do domu – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli nie mamy pewności co do tego, jakie ogrodzenie powinniśmy wybrać, by odpowiednio współgrało z projektem domu, zastanówmy się jakie elementy charakteryzują naszą posiadłość. Jeżeli podczas budowy nieruchomości zdecydowaliśmy się na motyw przewodni, warto skorzystać również z niego, wybierając stylistykę płotu.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu?

Wiele osób zastanawia się, jak dobrać kolor ogrodzenia do domu. W tej kwestii należy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim warto zdecydować, czy ogrodzenie ma stanowić mocny akcent, czy raczej ma być neutralne i tworzyć z otoczeniem wspólną całość. W pierwszym przypadku można pokusić się o pomalowanie paneli ogrodzeniowych na kolor, który będzie odznaczał się na tle pozostałych elementów działki.

Aby płot się wyróżniał, wcale nie musi być jaskrawy, wystarczy pomalować go na biały lub niebieski kolor. Jeśli ogrodzenie ma pełnić funkcję dekoracyjną, ale jednocześnie nie ma dominować, powinno kolorystycznie komponować się zarówno z domem, jak i jego całym ogrodzeniem. Jeśli stolarka okienna i dach mają szary kolor, na pewno będą pasować przęsła w kolorze grafitowym. Jeśli z kolei dom wykończony jest kamieniem, o wiele lepiej wyglądać będzie ogrodzenie gabionowe, wypełnione takim samym materiałem.

Materiały wykończeniowe

Obecnie elewacja domu często wykańczana jest drewnem, metalowymi przęsłami lub kamieniem. W przypadku, gdy projekt naszej nieruchomości również zawiera ozdobne elementy, warto nawiązać do nich podczas projektowania płotu. Do grodzenia posiadłości, w których dominuje kamień, świetnie sprawdzą się nowoczesne gabiony. Z kolei, stawiając płot przy domu, częściowo wykonanym z cegły, dobrym wyborem mogą okazać się przęsła aluminiowe połączone z klinkierem.

Elementy dekoracyjne

Nieruchomości budowane w klasycznym stylu często zawierają elementy ozdobne takie jak łuki lub wzorzyste balustrady, do których warto nawiązać w projekcie ogrodzenia. Należy jednak pamiętać, że zdobienia nie powinny przejąć dominującej roli. Wielokrotnie mniejsza ilość ozdobnych detali pozwala o wiele lepiej podkreślić nietuzinkowy charakter domu.

Co z bramą i furtką?

Kiedy zdecydujemy się już na konkretny motyw i styl ogrodzenia, musimy zastanowić się, jaką bramę i furtkę do niego dopasować. W przypadku ozdobnych przęseł warto wybrać bramę bez zbędnych ozdobników. Z kolei, do płotu wykonanego z wzorzystych paneli, idealnie sprawdzi się furtka zrobiona z kilku poziomych lub pionowych profili.

Co ważne, bez względu na styl płotu powinniśmy postawić na bramę automatyczną. Innowacyjne rozwiązania znacznie ułatwiają wjazd na posiadłość właścicielom nieruchomości, pełniąc jednocześnie funkcję ochronną przed wizytą nieproszonych gości, a także nadając ogrodzeniu nowoczesnego charakteru.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się