3

W kwestii ogrodzenia nie pytamy, czy warto je postawić, mierzymy się z inną wątpliwością, w jakie zainwestować? Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, bo z jednej strony musimy je dopasować do stylu domu, charakteru otoczenia oraz sąsiedniej zabudowy, z drugiej – mamy do wyboru kilka rodzajów (panelowe, aluminiowe, palisadowe i gabiony), a każde z nich ma swoje wady i zalety. Co więc warto wiedzieć? Na co zwracać uwagę?

Ogrodzenie wyznacza granicę naszej własności. Nie jest obowiązkowe, ale ciężko znaleźć działkę, na której nie byłoby tej konstrukcji. Sprawia, że czujemy się bezpiecznie, bo jasno wytyczamy obszar, który należy do nas. Poczucie własności jest w naszym kraju bardzo silnie zakorzenione, a grodzenie swojej posiadłości to coś naturalnego. Skoro jest tak ważne, powinno być trwałe i estetyczne, odporne na warunki atmosferyczne i upływ czasu. Sprawdźmy, jakie pod tymi względami są różne typy ogrodzeń – ogrodzenia panelowe, aluminiowe, palisadowe oraz gabiony.

Panelowe – bardzo uniwersalne

Ogrodzenie panelowe, które nazywane jest także systemowym, z wyglądu przypomina tradycyjną siatkę ogrodzeniową. I można stwierdzić, że to jej naturalny następca – z tą różnicą, że prezentuje się o wiele lepiej. Bardzo uniwersalne, a więc wykorzystywane praktycznie wszędzie – od posesji prywatnych, zakładów, fabryk po duże obiekty, jak stadiony czy tereny wojskowe. Jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na szybkim montażu, wytrzymałości, trwałości i estetyce. Zachęca cena, która nie jest wygórowana, co przy ogrodzeniu dużego terenu ma niebagatelne znaczenie.

Decydując się na ogrodzenie panelowe, oszczędzamy więc czas i pieniądze. Montaż przebiega szybko, bo jeśli pogoda nie będzie kaprysić, możemy sobie z tym zadaniem poradzić w 1-2 dni. Jeśli chcemy, aby służyło nam długo, warto wybrać panele ogrodzeniowe metalowe wysokiej jakości. Dobrym wyborem są panele ocynkowane, malowane proszkowo. Należy pamiętać że panel powinien być wykonany z drutu minimum 4mm i nie powinien mieć oczka większego niż 5x20cm. A co ze słabymi stronami? Niektórym do gustu może nie przypaść dość surowa estetyka tego typu ogrodzeń, tak samo denerwujące mogą być ciekawskie spojrzenia sąsiadów, bo ogrodzenia panelowe są zwykle całkiem ażurowe. Można temu w prosty sposób zaradzić, instalując na panelach przesłony Screenoline.

A może lepsze będzie ogrodzenia palisadowe?

Konstrukcja ogrodzenia palisadowego jest dość prosta, ale jednocześnie stylowa i minimalistyczna. Dzięki oszczędności środków aranżacyjnych pasuje praktycznie do każdego rodzaju architektury, nie przytłaczając innych elementów i nie wpływając negatywnie na wygląd domu oraz ogrodu. Wszechstronnie stosowane do grodzenia wszelkich budynków – nie tylko mieszkalnych, ale też użyteczności publicznej oraz obiektów przemysłowych.

Bardzo trwałe, starannie wykonane o stabilnej konstrukcji – zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. To dość nowoczesne ogrodzenia, które mogą być doskonałą alternatywą dla bardziej masywnych (kutych, ozdobnych), jak i mniej trwałych (drewniane). Poza tym ogrodzenia palisadowe charakteryzują się klasycznymi, uniwersalnymi wzorami, co sprawia, że nie są podatne na mody i obowiązujące trendy. Niestety, ogrodzenia tego typu nie należą do najtańszych – są droższe od panelowych, więc decydując się na nie, musimy przygotować się na większy wydatek.

Coraz popularniejsze – aluminiowe

Minimalistyczne o wysokiej jakości wykonania – ogrodzenia aluminiowe. Pojawiły się dość niedawno, są to ogrodzenia nowoczesne coraz szybciej zdobywające rynek. Na ich korzyść przemawia też to, że cechują się dużą trwałością, a jednocześnie są lekkie. Mamy więc tu ogrodzenie, które wygląda masywnie, ale w rzeczywistości – jak to aluminium – nie ma dużej wagi. Zabezpieczone nowoczesną technologią lakierowania proszkowego, więc nie musimy (poza myciem) podejmować żadnych zabiegów konserwacyjnych. Przeważnie producenci udzielają 10 lat gwarancji na jakość powłoki. Z pewnością zaskoczeniem będzie niewielka różnica w cenie w stosunku do ogrodzeń dobrej jakości ocynkowanych ogniowo i malowanych proszkowo.

Ogrodzenia gabionowe – ciekawa alternatywa

Gabion to kosz wykonany ze stalowej siatki, w którym umieszcza się różnorodne wypełnienie. Takie ogrodzenia charakteryzują się oryginalnością, niebanalnym wyglądem, możemy więc wyróżnić swoją posiadłość ciekawym, stylowym ogrodzeniem. Stanowią skuteczną barierę przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz, zapewniają całkowitą prywatność, są niezwykle trwałe. Ich surowy wygląd sprawia, że pasują głównie do nowoczesnych budynków.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się