O tym, na jaką bramę wjazdową się zdecydować, warto pomyśleć o wiele wcześniej – już podczas planowania wjazdu na posesję. To najlepszy sposób, by nie spotkała nas przykra niespodzianka, gdy się okaże, że jej rodzaj nie pasuje do kształtu naszej działki. Niezależnie od tego, czy wybierzemy model przesuwny, czy skrzydłowy, każda brama musi być przede wszystkim bezpieczna w użytkowaniu i umożliwić komfortowy wjazd na posesję.
Kupiona przez nas brama wjazdowa nie może stwarzać zagrożenia, a jednocześnie musi spełniać swoje najistotniejsze zadanie – umożliwiać nam komfortowy wjazd i wyjazd z posesji. Dlatego powinna być wykonana z solidnego materiału, aby cechowała się trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Według przepisów jej szerokość nie może być mniejsza niż 2,4 m. Zawsze jednak warto wybierać szerszą bramę, przynajmniej trzymetrową. Nowoczesne bramy wjazdowe, które są jednocześnie najbardziej popularne, to modele przesuwne i skrzydłowe.
Bramy przesuwne – co warto o nich wiedzieć?
Bramy przesuwne polecane są szczególnie na większe działki. Po otwarciu nie zajmują przestrzeni wewnątrz posesji, samochód zaś może spokojnie stać blisko bramy, nie zakłócając jej pracy. Szerokość bramy może być właściwie dowolna, bo jedyne co ją ogranicza, to ilość miejsca, które musi zostać z jednej strony przy ogrodzeniu, żeby zmieściło się tam całe skrzydło. Dostępne są dwa rodzaje bram przesuwnych:
- samonośne – zawieszone kilka centymetrów nad ziemią – przesuwają się na wózkach jezdnych, które zamontowane są na fundamencie nośnym z jednej strony bramy;
- szynowe – jak nazwa wskazuje – posuwają się na rolkach, po szynie zamontowanej na fundamencie w podłożu wzdłuż całej bramy, jak i na części ogrodzenia na stronie w którą się otwiera.
Ceny bram samonośnych i szynowych są bardzo zbliżone. Główna różnica polega na ilości miejsca, którym dysponujemy w linii ogrodzenia. Częściej wybierane są bramy samonośne – głównie z uwagi na brak konieczności wykonywania fundamentu o podwójnej długości bramy oraz z uwagi na możliwe problemy zimową porą, kiedy po solidnych przymrozkach może wystąpić problem z uruchomieniem bramy szynowej. Oczywiście są na to rozwiązania, jak na przykład montaż wewnątrz szyny kabla grzejnego, tak jak na podjazdach, dzięki czemu problemy z uruchomieniem bramy praktycznie nie występują. Bramy przesuwne szynowe umożliwiają montaż furtki w niedalekiej odległości, ponieważ nie posiadają przeciwwagi, a są jedynie ok 50 cm dłuższe od światła wjazdu. Natomiast w bramach samonośnych występuje przeciwwaga o długości od 30 do 50% światła wjazdu, a to uniemożliwia instalację furtki zaraz za bramą.
A może lepiej wybrać bramę skrzydłową?
Bramy skrzydłowe (nazywane też rozwieralnymi) mogą mieć jedno lub dwa skrzydła, które przymocowane są do słupków posadowionych wfundamencie. Do słupków (metalowych, murowanych lub betonowych) mocuje się zawiasy niezbędne do zawieszenia skrzydła bramy.
- Bramy wjazdowe jednoskrzydłowe pasują do długich podjazdów, niestety nie są zbyt funkcjonalne, bo duże i ciężkie skrzydło jest problematyczne w otwieraniu i zamykaniu;
- Mniej miejsca zajmują bramy dwuskrzydłowe. To zresztą dobra alternatywa dla bramy przesuwnej, jeśli dysponujemy wąską działką. Niestety ma swoje wady, jak znaczne ograniczenie funkcjonalności podjazdu (przykładowo, nie zaparkujemy samochodu tuż przy krawędzi wjazdu, bo brama nie będzie mogła się zamknąć).
- Czteroskrzydłowe (harmonijkowe). Kiedy nie ma miejsca na bramę przesuwną, a brama dwuskrzydłowa zabiera dużo miejsca na podjeździe, z pomocą przychodzą systemy do bram czteroskrzydłowych. Dzięki nim brama dwuskrzydłowa 4-metrowa zabiera o połowę mniej miejsca, a sposób składania umożliwia zatrzymanie pojazdu nawet 50 cm za bramą.
Jaką bramę wybrać?
Generalnie wszystko zależy od długości działki i długości podjazdu oraz jego nachylenia. Równie ważne są walory estetyczne, gdyż wiele osób wybiera bramę nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale także tego, czy im się podoba, czy nie. Przypomnijmy, że bramy skrzydłowe pozwalają na montaż na wąskiej działce, poza tym są tańsze niż bramy przesuwne. Na korzyść bram przesuwnych przemawia zaś wygodniejsze i szybsze otwieranie. Największą zaletą jest jednak to, że brama nie zajmuje przestrzeni na działce. Niezależnie od wyboru rodzaju bramy można ją wykonać w każdym dostępnym modelu ogrodzenia, czy to aluminiowego, czy stalowego.
Przed podjęciem decyzji o zakupie bramy, warto przeanalizować wszystkie powyższe czynniki i dokładnie zastanowić się, jaki typ bramy najlepiej się sprawdzi u nas. Można w tym celu spotkać się z naszym pracownikiem na miejscu inwestycji lub w biurze. Nasz doradca pomoże w decyzji i przygotuje indywidualną kalkulację zależną od potrzeb i wymagań.