2

Ogrodzenie bez podmurówki to świetny sposób na wytyczenie granic działki, postawienie tymczasowego (budowlanego) płotu lub obniżenie kosztów. Sprawdź, w jaki sposób bez problemu stworzysz wytrzymałe i trwałe ogrodzenie, które nie wymaga podmurówki.

Na wstępie zaznaczmy, że ogrodzenie bez podmurówki nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeżeli masz nierówny teren, o różnym stopniu nachylenia, niestabilne podłoże, prowadzisz hodowlę zwierząt, albo masz psa, który lubi się podkopywać – postaw na mocne ogrodzenie z fundamentami. W innych przypadkach możesz postawić na płot bez fundamentów. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane przy początkowej fazie budowy domu, gdy (zgodnie z przepisami) konieczne jest ogrodzenie działki, a nie chcesz wydawać fortuny na jego tymczasową formę.

Płot tymczasowy bez podmurówki

Każda działka przygotowana do budowy domu powinna być ogrodzona zgodnie z przepisami. Najczęściej wykorzystuje się do tego płot tymczasowy. Nie ma on charakteru stałego, a nawet jego umiejscowienie może różnić się od docelowego ogrodzenia (np. wytyczenie podjazdów, parkingu, kostki itd.).

Co ważne, nie musisz stawiać płotu tymczasowego na fundamentach. Czasowe ogrodzenie bez podmurówki zrób z lekkiego materiału. Możesz wykorzystać do tego np. metalowe panele i orurowane słupki. Pamiętaj jednak, żeby słupki były wkopane w ziemię. To nada stabilności ogrodzeniu.

Do tymczasowych „płotów” warto wykorzystać też siatkę. Natomiast jako słupki możesz wykorzystać drewniane pale, których zaostrzony koniec wbijasz w ziemię.

Ogrodzenie bez podmurówki na stałe

Zdarza się, że właściciel posesji chce postawić ogrodzenie bez fundamentów ze względu na jego ozdobny charakter lub ograniczenie kosztów. Choć z pozoru płot bez podziemnego wsparcia może wydawać się niestabilny, to wcale tak nie jest. W przypadku ogrodzeń bez fundamentów wykorzystywane są m.in. metalowe przęsła, które wzmacniane są na wmurowanych słupach konstrukcyjnych. Stal i jej barwy są teraz w modzie — nadają designerskiego charakteru ogrodzeniu.

Do ogrodzenia wielkiej działki (np. z lasem czy sadem) możesz też wykorzystać tradycyjny płot siatkowy lub wykonany z przęseł metalowych.. Wykopanie fundamentów na kilkuhektarowej działce jest czasami niemożliwe, a takie rozwiązanie sprawdzi się znakomicie.

Bez fundamentów wzniesiesz również ogrodzenie palisadowe. Wystarczy, że zamówisz specjalnie przygotowane panele, a jako podpórkę zamontujesz wkopane w ziemię słupy (o takiej samej barwie, gramaturze i materiale służącym do ich wykonania). Całość będzie prezentowała się elegancko, a konstrukcja zapewni twojemu ogrodzeniu stabilność.

Jeżeli wolisz natomiast bardziej zakryte formy, to możesz wykonać płot z bloczków. Elementy wykonane z różnych materiałów (najczęściej formy gipsowe) łączy się specjalnym klejem. Cały płot również powinny wzmacniać wkopane w ziemię słupy, ale nie wymaga to od ciebie kopania fundamentów na terenie całej działki.

Korzyści ogrodzenia bez fundamentu

Płot z fundamentami nie zawsze będzie dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Dlatego przed rozpoczęciem stawiania płotu, rozważ wszystkie za i przeciw. Warto przemyśleć wybór ogrodzenia bez podmurówki, ponieważ ma on wiele zalet:

  • niski koszt budowy,
  • łatwy demontaż i przeniesienie w inne miejsce,
  • prosta konstrukcja, niewymagająca wielkiego nakładu pracy,
  • możliwość szybkiego odgrodzenia fragmentu terenu wewnątrz działki,
  • podział działki niewielkim kosztem (np. gdy znajdują się na niej dwa domy mieszkalne).

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się