Czas czytania: 2 minut

Wybór ogrodzenia to trudne zadanie. Zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby nie tylko chroniło posesję, ale także pełniło funkcję dekoracyjną. Kiedy ogrodzenie ma być jednocześnie bezpieczne i ładne, warto postawić na ogrodzenie z paneli palisadowych. Te występują w wielu wzorach, a do tego są niezwykle stabilne. Kiedy wybrać ogrodzenie palisadowe pionowe, a kiedy horyzontalne? Podpowiadamy

Najważniejsze cechy ogrodzenia palisadowego

Ogrodzenie palisadowe to częsty wybór zarówno w przypadku posesji prywatnych, jak i terenów przemysłowych. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo trwałe, a do tego stosunkowo niedrogie. Przęsła ogrodzenia są wykonywane ze specjalnych profili stalowych, które są cynkowane i malowane proszkowo, lub profili aluminiowych malowanych proszkowo. To sprawia, że jest ono odporne na rdzę i służy przez wiele lat. Z uwagi na stabilną konstrukcję, ogrodzenie palisadowe może być montowane na podmurówce lub bez niej, bezpośrednio nad gruntem.

Kiedy warto wybrać ogrodzenie palisadowe?

Ogrodzenie palisadowe to świetny wybór wszędzie tam, gdzie ogrodzenie ma być nie tylko zabezpieczeniem, ale także ozdobą. Obecnie panele produkowane są w wielu wzorach, przez co można idealnie dopasować je do stylu domu. Ogrodzenie jeszcze lepiej prezentuje się na podmurówce lub w połączeniu z nowoczesnymi gabionami. Bez problemu można dobrać do niego pasującą bramę i furtkę. Ogrodzenie palisadowe wykonywane jest z niezwykle trwałych materiałów, które dodatkowo są jeszcze zabezpieczone. Jego zakup jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na tym, aby nowe ogrodzenie posłużyło przez długie lata.

Ogrodzenie pionowe czy horyzontalne? Co wybrać?

Decydując się na ogrodzenie palisadowe, trzeba dokonać jeszcze wyboru, czy profile w poszczególnych przęsłach mają być ułożone pionowo czy horyzontalnie. Wbrew pozorom nie jest to jedynie kwestia estetyki. Dla przykładu, ogrodzenie horyzontalne często ze względu na gęste ułożenie profili jest bardziej sztywne i wytrzymałe. Z kolei ogrodzenie pionowe zazwyczaj jest lżejsze, przez co łatwiej je zamontować.

Ogrodzenie pionowe

Kiedy lepiej wybrać ogrodzenie pionowe? Jeśli chodzi o sam wygląd, na pewno bardziej będzie pasować do domu wybudowanego w stylu retro. Zwłaszcza jeśli profile przęseł są wykończone ozdobnymi elementami. Cały projekt idealnie dopełni podmurówka prefabrykowana lub z klinkieru. Ogrodzenie pionowe idealnie sprawdzi się także w przypadku, jeśli dom nie jest parterowy, a ma przynajmniej jedno piętro. Warto pomyśleć o nim także wtedy, kiedy budynek ma użytkowe poddasze i stromy dach.

Ogrodzenie poziome

Kiedy z kolei warto postawić na ogrodzenie horyzontalne? To rozwiązanie idealnie komponuje się z nowoczesnym budownictwem. Ogrodzenie palisadowe z profilami o poziomym ułożeniu będzie odpowiednim wyborem do ogrodzenia posesji, na której znajduje się dom o prostej bryle, najlepiej z płaskim dachem. Minimalistyczne przęsła o ułożeniu horyzontalnym są na tyle uniwersalne, że można połączyć je z innymi materiałami. Świetnie wyglądają w kombinacji z gabionami, a także panelami betonowymi.

Ogrodzenie — jakie wybrać?

Wybór ogrodzenia ma znaczenie nie tylko pod względem estetyki, ale również bezpieczeństwa. Jeżeli właścicielowi działki zależy na tym, aby ogrodzenie było odpowiednim zabezpieczeniem przed włamywaczami, lepszym wyborem będzie ogrodzenie pionowe. Szczególnie gdy postawi na ogrodzenie zakończone wystającymi elementami ozdobnymi. Trzeba jednak wspomnieć, że zgodnie z przepisami, jeśli ogrodzenie jest niższe niż 1,8 metra, musi być wykończone w bezpieczny sposób.

Jeśli do stylu domu bardziej pasuje ogrodzenie poziome, warto zadbać o to, aby miało gęsto ułożone profile. W przeciwnym razie przęsła mogą posłużyć nieproszonym gościom za drabinę i ułatwić im dostęp na posesję. Ogrodzenie wykonane z blachy ułożonej w niewielkich odstępach, na kształt żaluzji, nie tylko uchroni działkę przed włamywaczami, ale także przed wścibskim wzrokiem przechodniów.

Podsumowując, zarówno ogrodzenie palisadowe poziome, jak i horyzontalne ma wiele zalet. Pierwsze z nich idealnie chroni posesję przed wejściem osób trzecich, a nawet dzikich zwierząt. Z kolei drugie, kiedy ma ułożone profile na kształt żaluzji, jest bardziej stabilne i pozwala stworzyć prywatną atmosferę na działce.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się