3

Posiadanie psa daje wiele radości, jednak wiąże się również z szeregiem obowiązków należących do właściciela. Pupilowi należy zapewnić nie tylko odpowiednią dawkę ruchu i wyżywienie, ale też dach nad głową. Zamiast więc zamykać czworonoga w domu lub pomieszczeniu gospodarczym, warto zorganizować mu własną przestrzeń. Zagroda dla psa o odpowiednich wymiarach to najlepsze rozwiązanie. Podpowiadamy, jakie wymiary powinien mieć kojec dla psa oraz jak samodzielnie zrobić kojec dla psa.

Jaki kojec dla psa?

Kojec dla psa własnej roboty wymaga uwzględnienia kilku istotnych kwestii, aby przygotowana przestrzeń była bezpieczna i komfortowa dla zwierzaka. Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego miejsca, które powinno być zacienione. Dzięki temu pies będzie znacznie lepiej znosił upały, które potrafią być bardzo dokuczliwe. Dobór miejsca na zagrodę pozwoli też odpowiednio dopasować materiał na kojec dla psa. Warto pamiętać, że musi on być na tyle wytrzymały, aby w żaden sposób nie zagrażał czworonogowi. Solidne materiały gwarantują też wieloletnią użyteczność konstrukcji, co w ostateczności pozwala ograniczyć koszty budowy.

Wiele osób zastanawiających się jak zbudować kojec dla psa, do wyboru ma 2 rodzaje:

  • kojec wolnostojący,
  • kojec przylegający do domu, garażu lub budynku gospodarczego.

Wybór jednego z tych wariantów zadecyduje o projekcie, który powinien być dopasowany do warunków zastanych na posesji.

Wymiary kojca dla psa

Istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas budowy, jest odpowiedzenie sobie na pytanie, ile metrów powinien mieć kojec dla psa. Czworonóg, który ma dużo ruchu, jest nie tylko spokojniejszy, ale również mniej choruje. Psy wybiegane nie cierpią na zwyrodnienia stawów, co niestety zdarza się w przypadku ograniczonej swobody poruszania się. Wymiary kojca dla psa wbrew pozorom są więc bardzo ważne, zwłaszcza jeśli pupil spędza w nim większość swojego czasu.

O tym, jak duży powinien być kojec dla psa, mówi ustawa o ochronie zwierząt, która podaje, jakie minimalne wymiary powinien mieć zamknięty wybieg. Zanim wykonasz projekt i rozpoczniesz budowę kojca, w myśl tego dokumentu musisz zmierzyć psa w kłębie. Minimalne wymogi dotyczące wielkości kojca prezentują się następująco:

  • dla psów mierzących mniej niż 50 cm w kłębie – kojec powinien być nie mniejszy niż 9 m2,
  • dla psów o wysokości pomiędzy 54 a 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 12 m2,
  • dla psów powyżej 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 15 m2.

Dodatkowo o tym, jak zrobić kojec dla psa, decyduje też ilość posiadanych zwierząt. Dla każdego kolejnego czworonoga podane wymiary powinny być powiększone o minimum 4 m2.

Jak zbudować kojec dla psa?

Rozważając dalej, jak zrobić zagrodę dla psa, pod uwagę należy wziąć również podłoże i ogrodzenie. Idealnym rozwiązaniem jest zapewnienie twardej posadzki z betonu lub podłogi ułożonej własnoręcznie z płyt typu jumbo albo płyt parkingowych z tworzywa sztucznego. Tego typu podłoże łatwo utrzymać w czystości, dzięki czemu będzie prezentowało się dobrze przez cały rok. Inną wskazówką, z czego zrobić kojec dla psa jest zainwestowanie w agrowłókninę, która z jednej strony zapobiega pojawieniu się chwastów, a z drugiej lekko ociepla kojec.

Dotychczas kojce grodzone były siatką, która jednak nie zawsze się sprawdza. Dotyczy to zwłaszcza posiadaczy czworonogów o znacznej masie. Jak zrobić kojec dla dużego psa? Najlepszym wyborem będą solidne ogrodzenia panelowe przetłaczane. Są one nie tylko odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ale również doskonale się prezentują i są wytrzymałe. Duży pies nie ma więc szans wydostać się samodzielnie z kojca.

Jak zrobić kojec? Dodatkowe wskazówki

Każdy pies potrzebuje własnego ciepłego azylu, dlatego w kojcu nie może zabraknąć budy lub legowiska dopasowanego do wymiarów czworonoga. Komfortowy kojec dla psa trzeba wyposażyć też w zabawki, gryzaki, miski oraz pojemniki na wodę. Z czego je zrobić? Najlepiej sprawdzą się gotowe produkty wykonane z bezpiecznych materiałów. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak w pełni samodzielnie zrobić boks dla psa, możesz wykorzystać stare miski lub niewielkie garnuszki, które świetnie posłużą jako pojemniki na karmę.

Ostatnia kwestia, którą należy poruszyć, zainteresuje z pewnością właścicieli, których pupile uwielbiają wykopy. Aby pies nie wydostał się w ten sposób z kojca, na etapie budowy należy zadbać o wkopanie pod ziemię solidnych krawężników, które uniemożliwią przedostanie się psa na zewnątrz.

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się