Piękny, duży ogród to marzenie wielu osób. Żeby każdy czuł się w nim dobrze, trzeba jednak odpowiednio go zaprojektować. Kluczem do sukcesu jest wydzielenie osobnych przestrzeni do zabawy, wypoczynku i majsterkowania. Jak podzielić ogród na strefy? Podpowiadamy!
Jakie strefy funkcjonalne powinny znaleźć się w ogrodzie?
Zanim przejdziemy do tego, jak wydzielić przestrzeń w ogrodzie, zastanówmy się, jakie strefy funkcjonalne powinny się w nim znaleźć. Najważniejsza jest strefa wypoczynkowa. To właśnie tutaj domownicy będą mogli wypocząć po ciężkim dniu pracy, nauki i zebrać siły na kolejne wyzwania. W strefie wypoczynkowej koniecznie powinien znaleźć się wygodny fotel, hamak lub huśtawka ogrodowa.
Ważna jest też strefa posiłków. Tutaj powinien znaleźć się większy stół i kilka krzeseł. Najlepiej pod dużym parasolem lub pawilonem, aby na zewnątrz można było przebywać także w słoneczne dni. W ogrodzie warto wydzielić również przestrzeń do grilla. Dobrze, aby ta znalazła się w innym miejscu niż strefa posiłków, ale jeśli ogród jest niewielki, można je połączyć.
Niedaleko domu powinna znaleźć się również strefa zabawy. Ze względów praktycznych warto zadbać o to, aby było widać ją z okien. W ten sposób, kiedy dzieci będą się bawić, dorośli będą mieli je pod stałą kontrolą.
Na działce nie może zabraknąć też strefy użytkowej. To właśnie tutaj przechowywane będą narzędzia i sprzęt sportowy. Można także zadbać o to, żeby znalazł się tu mały stolik, na którym będzie można pomajsterkować.
Jak podzielić ogród na strefy?
Jak wydzielić przestrzeń w ogrodzie, żeby był funkcjonalny, a do tego dobrze się prezentował? Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby każda strefa miała odpowiednią wielkość i była od innych w wystarczająco dużej odległości.
Prywatność zapewnią panele ogrodzeniowe
Strefy funkcjonalne w ogrodzie powinny być od siebie odpowiednio oddzielone. Najwięcej prywatności zapewnią panele ogrodzeniowe wykonane z blachy ułożonej na kształt żaluzji. Warto odgrodzić nimi strefę użytkową. Dlaczego? Panele zasłonią sprzęt, który będzie się tu znajdował, co nie tylko wpłynie na estetykę ogrodu, ale także uchroni go przed spojrzeniami ciekawskich przechodniów.
Gotowe ogrodzenie palisadowe łatwo zamontować, a jego minimalistyczny wygląd idealnie pasuje do większości nowoczesnych budynków. Wiele osób decyduje się osłaniać nim nie tylko poszczególne strefy ogrodu, ale także całą posesję. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego wpisu „Jak osłonić się od ulicy lub sąsiada?”.
Ciekawy efekt można uzyskać również, montując gabiony. To rozwiązanie lepiej sprawdzi się w przypadku, kiedy ogród ma być w jak największej mierze naturalny. Do wypełnienia gabionów można użyć bazaltu, otoczaków granitowych, a nawet kamieni polnych.
Jeśli dana strefa nie ma być całkowicie odgrodzona, warto wydzielić ją za pomocą podmurówki prefabrykowanej. To jedno z tańszych rozwiązań, które jednak świetnie spełnia swoją rolę. Podmurówkę można wykonać także ze wspomnianych gabionów. Murek będzie dobrze wyglądał, zwłaszcza jeśli zamontuje się w nim oświetlenie.
Klimat stworzy elegancko przycięty żywopłot
Nic nie pozwala tak wypocząć, jak czas na świeżym powietrzu pośród roślinności. Dlatego też warto zadbać o to, aby w każdej strefie znalazły się nasadzenia. Rośliny można wykorzystać również do wydzielenia poszczególnych stref. Tutaj najlepiej sprawdzi się żywopłot z bukszpanu, cisu i berberysu.
Rośliny najlepiej dobierać osobno do każdej przestrzeni. To pozwoli je dodatkowo odróżnić, ale nie tylko. Chodzi także o kwestie praktyczne. Przykładowo żywopłot z róży nie sprawdzi się w strefie do zabaw, gdzie często przebywają dzieci, ale za to będzie idealnym wyborem do strefy wypoczynkowej.
Decydując się na wydzielenie poszczególnych przestrzeni za pomocą roślin, warto zamontować przy nich przynajmniej ogrodzenie siatkowe. Tym bardziej, jeśli mają być to rośliny pnące, takie jak wiciokrzew, bluszcz czy powojnik.
Strefy w ogrodzie to kwestia estetyki oraz bezpieczeństwa
Warto pamiętać, że dzielenie ogrodu ma nie tylko wymiar estetyczny i funkcjonalny. Wydzielenie i ogrodzenie poszczególnych stref wpływa także na kwestie bezpieczeństwa. Przysłonienie strefy użytkowej nie będzie przyciągać uwagi przechodniów — w tym ewentualnych włamywaczy. Wydzielenie strefy do zabaw to z kolei zwiększenie bezpieczeństwa mniejszych dzieci.