Każde ogrodzenie powinno być wyposażone w solidną bramę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, od zwykłych bram dwuskrzydłowych, aż po przesuwne i harmonijkowe. Czym charakteryzują się te ostatnie? Jakie są zalety bram harmonijkowych i kiedy warto na nie postawić? Wszystko na ten temat wyjaśniamy poniżej.
Czym są bramy harmonijkowe?
Pośród modeli bram dostępnych na rynku, niezwykle popularne są bramy harmonijkowe. Często stosowane są jako element ogrodzenia dużych terenów przemysłowych, ale także domów jednorodzinnych. Bramy harmonijkowe składają się z kilku skrzydeł, które w trakcie otwierania nakładają się na siebie, przypominając harmonijkę.
Poznaj cechy charakterystyczne bramy harmonijkowej
Bramy harmonijkowe są zbudowane z kilku skrzydeł. Na rynku najczęściej spotykane są modele czteroskrzydłowe. Dzięki temu, że skrzydła nachodzą na siebie podczas otwierania, brama nie zajmuje zbyt wiele miejsca, nawet jeżeli wjazd jest bardzo szeroki. To bardzo ważne szczególnie w przypadku, kiedy blisko ogrodzenia został wybudowany dom lub inny budynek, lub jeśli na posesji jest dużo nasadzeń.
Jak działa brama harmonijkowa?
Poszczególne skrzydła w bramach tego typu umieszczone są na szynie. Te podczas otwierania nakładają się na siebie, dzięki czemu zajmują mniej miejsca z przodu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów skrzydła składają się w sposób płynny. Przy wyborze bramy warto jednak zwrócić uwagę na to, aby przęsła były wykonane z aluminium, tak aby nie obciążały nadmiernie systemu.
Jakie są zalety bram harmonijkowych?
Najważniejszą zaletą bram harmonijkowych jest oszczędność miejsca. Te podczas otwierania nie zajmują zbyt wiele przestrzeni z przodu wjazdu ani po bokach, co jest dobrym rozwiązaniem zarówno wtedy, kiedy działka jest mała, jak i wtedy, gdy znajduje się na niej wiele budynków i elementów małej architektury ogrodowej.
Brama harmonijkowa to idealny wybór, gdy na posesji nie można zamontować bramy przesuwnej. To częsty problem, jeśli posesja jest wąska i tuż przy bramie kończy się ogrodzenie. Brama harmonijkowa świetnie sprawdzi się także, jeśli podjazd jest obniżony i nie można zastosować bramy dwuskrzydłowej.
Skrzydła wykonane z aluminium są lekkie. W związku z tym bramę łatwo zamontować, a w razie konieczności też zdemontować. Zastosowanie lekkiego materiału do produkcji bram ma jeszcze jedną ważną zaletę. W trakcie użytkowania skrzydła nie obciążają systemu, co zapewnia ich długotrwałą żywotność.
Dzięki zastosowaniu specjalnych szyn bramy harmonijkowe otwierają się bez dużego nakładu siły. Co więcej, można do nich zamontować automatykę, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania. Otwieranie za pomocą jednego przycisku jest szczególnie wygodne jesienią i zimą, kiedy pogoda nie zachęca do wyjścia z auta.
Wady bram harmonijkowych
Trzeba przyznać, że bramy harmonijkowe mają wiele zalet. Nie oznacza to jednak, że nie mają żadnych wad. Mankamentem montażu bramy harmonijkowej jest fakt, że podczas otwarcia będzie zajmować miejsce na szerokości otworu wjazdowego (od kilku do kilkunastu centymetrów, w zależności od grubości przęseł). Tym samym o wiele trudniej będzie wjechać na posesję samochodom ciężarowym niż w przypadku zamontowania bramy przesuwnej. W przypadku, kiedy otwór wjazdowy jest bardzo szeroki, nie powinno stanowić to jednak większego problemu. Aby uniknąć kłopotów z ograniczeniem wjazdu, warto już na etapie projektowania zadbać o to, aby brama miała odpowiednią szerokość.
Brama wjazdowa harmonijkowa czy przesuwna?
Jaka brama sprawdzi się lepiej harmonijkowa, czy przesuwna? Wszystko zależy od tego, jak wygląda działka i jakie oczekiwania ma jej właściciel. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zaoszczędzić miejsce po bokach bramy, lepszym rozwiązaniem będzie brama harmonijkowa. Jeśli z kolei chciałbyś, żeby brama otwierała się do boku, lepszym wyborem będzie brama przesuwna. Więcej na temat tego, jak wybrać odpowiednią bramę wjazdową zapraszamy do naszego artykułu „Brama wjazdowa – jaką wybrać? Podpowiadamy!”.