Wiele osób, które stanęły przed wyborem idealnego ogrodzenia dla swojej posesji, zastanawia się, czy konieczna jest do niego podmurówka. Wątek ten poruszaliśmy już we wpisie: Poznaj sposoby na ogrodzenie bez fundamentu. Dzisiaj chcemy się jednak skupić na ogrodzeniach, które wymagają dodatkowego wzmocnienia. Podpowiadamy, jak zrobić podmurówkę pod ogrodzenie, aby było solidne i służyło właścicielom przez wiele lat.
Ogrodzenie z podmurówką czy bez?
Wiele osób zastanawia się, jak zrobić ogrodzenie z siatki bez podmurówki oraz kiedy warto zdecydować się na ten wariant. Rozważania na ten temat warto rozpocząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest podmurówka. Jest to swego rodzaju podstawa ogrodzenia, która łączy je z gruntem oraz podtrzymuje jego ciężar. Dzięki podmurówce ogrodzenie jest stabilne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne, jak wiatr, mróz oraz podmokły grunt powstały na skutek deszczu lub roztopów. Naturalnie rodzaj i wymiary podmurówki powinny być dopasowane do wielkości i ciężaru ogrodzenia. W przypadku lekkich przęseł lub siatki nie ma konieczności wykonywania podmurówki. Solidne ogrodzenie wymaga jednak zastosowania tego typu rozwiązania.
Podmurówka stanowi integralną część ogrodzenia, dlatego jej wygląd nie jest bez znaczenia dla jego estetyki. Zazwyczaj podmurówki wykonuje się z betonu, co nie zawsze podoba się osobom, które planują budowę ogrodzenia. Na szczęście na rynku pojawił się szereg nowoczesnych i praktycznych rozwiązań, które pozwalają zbudować eleganckie ogrodzenie na długie lata.
Jak zrobić podmurówkę pod ogrodzenie?
Jak wspomnieliśmy, rodzaj wykonanej podmurówki uzależniony jest od masy ogrodzenia, które wybrali właściciele posesji. Jak zrobić ogrodzenie z siatki lub paneli z podmurówką?
W przypadku niewielkiej podmurówki o wysokości 15-30 cm ponad gruntem najlepiej zastosować mieszankę betonową lub gotowe elementy prefabrykowane. Sprawdzą się one jako podstawa pod lekkie ogrodzenia z metalowej siatki, gotowych paneli, deszczułek, paneli PCW lub prętów metalowych. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań tego typu znajdują się:
- Podmurówka prefabrykowana TYP B – idealny wybór do ogrodzeń panelowych i siatkowych przystosowanych do rozstawu słupów co 2,5-2,58 m. Podmurówkę tego typu montuje się na betonowych łącznikach o masie około 13-15 kg. Charakteryzuje się ona estetyczną i gładką powierzchnią oraz masą około 40 kg, dzięki czemu gwarantuje odpowiednią stabilność ogrodzenia.
- Podmurówka prefabrykowana TYP C – kolejny rodzaj podmurówki do ogrodzeń panelowych i siatkowych o rozstawie słupków 2,5-2,58 m. Gładka płyta to idealne rozwiązanie na eleganckie wykończenie ogrodzenia frontowego ze stali lub aluminium. Nienaganną prezencję gwarantuje brak betonowych łączników na słupach. Zamiast nich zastosowano stalowy, malowany na kolor słupa ceownik.
- Podmurówka płukana ciemna – najlepsze rozwiązanie do ciemnych i jasnoszarych ogrodzeń, których właścicielom szczególnie zależy na wysokich walorach estetycznych. Podmurówka z gotowej płyty prefabrykowanej z elementami płukanymi obustronnie posiada fakturę naturalnego kamienia, dzięki czemu doskonale łączy się z terenem posesji. Płyty te montowane są na uchwytach stalowych przymocowanych bezpośrednio do słupów.
W przypadku masywniejszych ogrodzeń metalowych, murowanych, betonowych lub kamiennych konieczne jest zastosowanie solidniejszej podmurówki, bazującej na fundamencie zagłębionym w gruncie. Zazwyczaj zaleca się, aby miała ona wysokość około 50-60 cm. Popularną praktyką jest tutaj wykonywanie podmurówki z bloczków fundamentowych, cegieł, kamieni lub betonu. Na tak przygotowanym fundamencie można bez obaw postawić nadziemną część masywnego ogrodzenia.
Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie?
Wykonanie podmurówki ogrodzenia to rozwiązanie, które często jest niezbędne. Budzi ono jednak wiele kontrowersji wśród osób, którym nie odpowiada jej estetyka. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby podmurówka prezentowała się estetycznie. Czym pomalować podmurówkę ogrodzenia? Farbę najlepiej dopasować do koloru wybranych przęseł, dzięki czemu całość będzie prezentowała się spójnie i elegancko. Dodatkowo można zastosować też inne rozwiązania jak gabiony z naturalnym kamieniem, które w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością.
Podmurówkę ogrodzenia można też zamaskować poprzez elementy aranżacji ogrodu jak skalniaki, żwirek, czy kora. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, wybrany materiał należy odpowiednio przygotować. Czym zabezpieczyć podmurówkę ogrodzenia? Można to zrobić specjalnym gruntem do betonu — do kupienia w każdym supermarkecie budowlanym.