2

Planujesz ogrodzić swoją działkę, ale zastanawiasz się, czy możesz postawić ogrodzenie bezpośrednio na granicy z sąsiadem? Przed przystąpieniem do budowy warto poznać wszystkie istotne kwestie.

Ogrodzenie w Granicy Działki

Możesz postawić ogrodzenie, ale pamiętaj, że musi ono być umieszczone w granicy działki, wyłącznie na Twojej posesji, nie na linii rozgraniczającej działki. Bez zgody sąsiada, nie możesz przekraczać granicy swojej działki żadnymi elementami ogrodzenia, cała konstrukcja musi znajdować się na Twojej posesji. Nawet najmniejsze przekroczenie granicy możemy spowodować spory i roszczenia sąsiedzkie, wynikające z prawa własności.

Warto rozmawiać i uzyskać zgodę sąsiada na wspólną budowę ogrodzenia. Wówczas obaj właściciele mogą korzystać z płotu, a koszty utrzymania są dzielone, co sprzyja dobrym relacjom sąsiedzkim. Pamiętaj jednak o tym, że w takiej sytuacji najlepiej mieć wszystko na piśmie, by w przyszłości nie pojawiły się problemy.

Ogrodzenie w Granicy Działki bez zgody sąsiada

Czy można w takim razie wykonać ogrodzenie na granicy działki bez zgody sąsiada? Odpowiedź brzmi tak, ale pamiętaj, by nie przekroczyć granicy swojej działki żadnymi elementami ogrodzenia, nawet fundamentem, który znajduje się pod ziemią. Zgodnie z prawem przekroczenie linii rozgraniczającej posesje jest podstawą do roszczeń ze strony właściciela sąsiedniej posesji.

Ogrodzenie w granicy działki: przepisy i  prawo budowlane

Zgodnie z przepisami prawa, wszystkie elementy znajdujące się na linii granicznej są wspólne dla obu właścicieli. Dlatego wymagają zgody obu stron. To warto zapamiętać przy planowaniu budowy ogrodzenia.
Zgodnie z prawem możemy bez problemu postawić ogrodzenie przy granicy działki, ale musi ono znajdować się w całości na naszej posesji. W innej sytuacji potrzebna jest zgoda obu stron.

Ogrodzenie przy drodze gminnej

Jeśli Twoja działka przylega do drogi gminnej lub powiatowej, konieczne będzie zgłoszenie budowy do organu administracji architektoniczno-budowlanej. W sytuacji takiej budowy trzeba pamiętać o zasadach prawa budowlanego, które określą, że żaden element ogrodzenia nie może przekroczyć granicy działki, a już zwłaszcza – linii rozgraniczających ulicę.

Planując ogrodzenie, warto pamiętaj o prawie budowlanym i prawie własności. Warto też pomyśleć o drugiej stronie, czyli o sąsiedzie, którego mamy obok i który zapewne zostanie tak na długo. Dlatego pomyślmy o relacjach sąsiedzkich, a jeśli nie chcemy utrzymywać kontaktów z sąsiadem, to dla spokoju pamiętajmy o prawie własności, by uniknąć ewentualnych sporów.

 

Chcesz ogrodzić swoją posesję ogrodzeniem panelowym, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą paneli ogrodzeniowych 2D i 3D. Z nami ogrodzisz swój teren szybko sprawnie i zgodnie z prawem.

Ogrodzenia panelowe proste

 

Ogrodzenia panelowe przetłaczane

Kategorie

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania. Przedstawimy ofertę oraz doradzimy w najlepszym wyborze!

Skontaktuj się